Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o Vino Nobile di Montepulciano

Komentarze

Obok brunello di montalcino i chianti classico, vino nobile di montepulciano jest jednym z trzech winiarskich symboli Toskanii. Choć jego sława w ostatnich latach nieco przygasła, okolice Montepulciano są wciąż źródłem wielu znakomitych win.

Przed trzema laty zmieniło się logo apelacji.

1. Nazwa – Termin vino nobile di montepulciano, czyli „szlachetne wino” z Montepulciano pojawił się dużo później niż samo wino. Po raz pierwszy użyto go w dokumentach handlowych w 1787 r. Współcześnie przywrócił go światu Adamo Fanetti, który nazwę vino nobile umieścił na swoich butelkach prezentowanych na wystawie w Sienie w 1931 r. O znakomitych winach z okolic dzisiejszego Montepulciano wspominano jednak już w VIII w. Od 1980 r. nobile ma status DOCG.

Widok z miasta na pobliskie winnice. © Łukasz Czechowicz

2. Montepulciano, nie montepulciano – W przypadku vino nobile, Montepulciano oznacza nazwę geograficzną. To słynne miasto na wzgórzu, we wschodniej Toskanii, ok. 120 km od Florencji, założone wg miejscowej legendy jeszcze przez Etrusków, wokół którego leży rejon produkcji nobile. Nie należy go mylić z czerwoną odmianą winogron montepulciano popularną w Marchii i Abruzji.

3. Odmiany – Co najmniej 70 proc. kupażu nobile musi stanowić sangiovese, które lokalnie nazywane jest także prugnolo gentile. Tradycyjnie dodawano do niego canaiolo, mammolo i trebbiano, dziś w kupażu mogą znaleźć się także odmiany międzynarodowe dopuszczone do uprawy w Toskanii.

Studnia Gryfów i Lwów w Montepulciano. © Tomasz Prange–Barczyński

4. Dojrzewanie – Nobile może trafić do sprzedaży dopiero w trzecim roku po zbiorach (co najmniej dwa lata dojrzewania, z czego przynajmniej rok w dębowych beczkach). Na rynku mamy zatem aktualnie rocznik 2016. Ostateczny czas, wybór rodzaju beczek i dębu należy do producentów. Vino nobile riserva trafia na rynek dopiero w czwartym roku po zbiorach, obecnie 2015.

5. Jak to smakuje? – Region produkcji nobile obejmuje tereny położone zazwyczaj niżej (a więc cieplejsze) niż w sąsiedniej strefie Chianti Classico czy nieodległej Brunello di Montalcino oraz pozbawione w podłożu wapienia. Powstają tu zatem częściej wina pełniejsze i bardziej alkoholowe, ale i nie tak finezyjne, jak u wspomnianych sąsiadów. Kolejny problem, to brak określonego stylu–wzorca nobile. Ostatecznie o jakości decyduje producent, a najlepsi winiarze w Montepulciano potrafią zrobić jedne z najciekawszych i długowiecznych win w Toskanii.

Montepulciano leży niedaleko granicy z Umbrią. © Wine Folly

6. Młodszy brat – Podobnie jak w Montalcino, także i w Montepulciano produkuje się tzw. drugie wino, które przypomina stylem nobile, ale szybciej trafia na rynek i ma mniejszy potencjał dojrzewania. Nazywa się rosso di montepulciano, wchodzi na rynek po roku dojrzewania.

7. Słodki finał – W Montpulciano robi się także fenomenalne, długowieczne wino słodkie: vin santo di montepulciano. Występuje w trzech wersjach: „zwykłe” i riserva tłoczy się z gron białych odmian malvasia, grechetto lub trebbiano; occhio di pernice („oko kuropatwy”) musi zawierać co najmniej 50 proc. sangiovese. Vin santo dojrzewają długo w beczkach o pojemności od 75 do 300 l – „zwykłe” co najmniej 3 lata, riserva 5, a occhio di pernice 6 lat.

Bistecca Fiorentina lubi się z vino nobile. © Victoria Shes

8. A na talerzu? – Rosso di montepulciano stanowi świetną parę dla zimnych przekąsek: tłustych toskańskich kiełbas, prosciutto czy owczego sera pecorino. Będzie też dobre z makaronem z ragù. Vino nobile wymaga cięższych dań w rodzaju jagnięciny z rusztu, duszonej wołowiny czy, przede wszystkim, bistecca alla fiorentina.

© Poliziano

9. Najlepsi producenciBoscarelli (importer: Mielżyński), Antico Colle, Avignonesi, Bindella, Canneto, Cantina Chiacchiera, Carpineto, Casale Daviddi, Contucci, Croce di Febo, Dei (importer: Mielżyński), Fattoria del Cerro, Gracciano della Seta, Il Molinaccio, Innocenti, La Bracesca (Antinori, importer: Centrum Wina), Le Bèrne, Le Bertille, Metinella, Montemercurio, Poliziano (importer: Vinoteka13), Romeo, Salcheto, Tenuta Valdipiatta, Tiberini, Villa Sant’ Anna.

10. Najlepsze wina wchodzące na rynek

Poliziano Asinone 2016 ♥♥♥♥
Canneto 2016 ♥♥♥♥
Cantina Chiacchiera 2016 ♥♥♥♥
Le Bèrne 2016 ♥♥♥♥
Gattavecchi Parceto ♥♥♡
Lunadoro Pagliareto 2016 ♥♥♡
Metinella Burberosso 2016 ♥♥♡
Poliziano 2016 ♥♥♡
Boscarelli 2016 ♥♥♡
Dei 2016 ♥♥♡
Tenuta Valdipiatta 2016 ♥♥♡ 
Tenuta Valdipiatta Vigna d’Alfiero 2016 ♥♥♡

12 znakomitych vino nobile z innych roczników obecnych na rynku

Dei Riserva Bossona 2013 ♥♥♥♥
Boscarelli Riserva 2015 ♥♥♥♥
Canneto Casina di Doro 2013 ♥♥♥♥
Villa Sant’Anna Poldo 2015 ♥♥♥♥
Carpineto Riserva 2015 ♥♥♥♥
Fattoria del Cerro Anticha Ciusina 2014 ♥♥♥♥
Bindella Riserva Vallocaia 2015 ♥♥♥♥
Icario Riserva Vitaroccia 2015 ♥♥♥♥
Le Bèrne Riserva 2015 ♥♥♡
Villa Sant’Anna 2015 ♥♥♡
Montemercurio Messaggero 2015 ♥♥♡
Canneto 2015 ♥♥♡

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.