Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o primitivo

Komentarze

1. Co to jest primitivo? – czerwona odmiana winorośli, która w ostatnich latach podbiła serca Polaków (i nie tylko). Jeden z najbardziej popularnych szczepów Włoch, uprawiany na ponad 11 tysiącach hektarów.

Primitivo. © Cantine San Marzano.

2. Skąd pochodzi primitivo? – Z Chorwacji, gdzie nazywa się crljenak kaštelanski lub tribidrag. Pod tą drugą nazwą funkcjonowało na chorwackim wybrzeżu już w XV w. Dość dawno szczep przedostał się na drugą stronę Adriatyku, do Apulii, gdzie z początku nazywano go zagarese, zaś obecną nazwę nadano mu w XVIII w. Primitivo (a właściwie tribidrag) jest rodzicem plavaca malego, flagowej odmiany Dalmacji.

3. Skąd ta „prymitywna” nazwa? – Nazwa „primitivo” nie ma nic wspólnego z „prymitywnością”. Łaciński primativus (nazwę szczepu wymyślił biegły w łacinie ksiądz, Don Filippo Francesco Indellicati) oznacza tyle, co „wcześnie dojrzewający”. To jedna z najwcześniej – zazwyczaj w sierpniu – zbieranych odmian Włoch.

4. Co primitivo ma wspólnego z zinfandelem? – Bardzo dużo. Tak naprawdę to jedna i ta sama odmiana. Rozdzieleni przez stulecia, primitivo, zinfandel i tribidrag zdążyli nabrać nieco innych cech (primitivo ma przykładowo mniejsze grona niż zifnandel), ale pod względem genetycznym wszystkie trzy odmiany są tożsame.

5. Gdzie uprawia się primitivo? – Przede wszystkim w Apulii. Najbardziej znane apelacje to Gioia del Colle i Primitivo do Manduria. W Polsce popularnością cieszą się wina regionalne spod znaku IGT Salento Primitivo (duża rozpiętość jakościowa) i IGT Puglia Primitivo (najczęściej wina słabsze). Można ją też spotkać w Kampanii, Lacjum, RPA i Australii, o USA i Chorwacji nie wspominając.

6. Czym pachnie primitivo? – Najczęściej rozgrzanymi w słońcu, dojrzałymi czy wręcz przegotowanymi owocami – śliwką, czereśnią, truskawką, jeżyną. Do tego kawą i oliwkami, a w przypadku win dojrzewających w beczce także wanilią i czekoladą.

7. Jak smakuje primitivo? – Ma niską kwasowość, wysoki alkohol i cukier resztkowy, mało garbników i dużo konfiturowego owocu (śliwki, czereśnie). Ta kompozycja sprawia, że mamy tu do czynienia z klasycznym love or hate – to odmiana, która jak żadna inna polaryzuje społeczność fanów wina. Jedni kochają jej gładkość, wyrazistość i 15% alkoholu, inni wręcz przeciwnie, zarzucają jej nudę, kiczowatość i schlebianie najgorszym gustom.

Manduria. © Andrea Fistetto/Wikipedia

8. Czy primitivo nadaje się do starzenia? – Nie, zdecydowana większość win z tego szczepu dostępnych na polskim rynku jest przeznaczona do picia za młodu. Tylko nieliczne, poważne wina od najlepszych producentów, mają szansę polepszyć się w przeciągu 3-5 lat.

9. Ile kosztuje primitivo i gdzie je kupować? – Czasem uda się znaleźć w dyskoncie butelkę za 13,99 zł, ale prawdziwa przygoda z tymi winami zaczyna się w okolicach 40 zł. Dopiero od tego pułapu możemy liczyć na intensywny, konfiturowy owoc, który jest znakiem rozpoznawczym tego szczepu. Z producentów obecnych w Polsce warto zwrócić uwagę na: Fatalone (DELiWINA), Castello Monaci (Mielżyński), Michele Biancardi (Krople Wina), San Marzano (Vininova), Polvanera (Magia del Vino), Plantamura (13 Win) i I Pàstini (Moja Italia). Wciąż niestety brak u nas mistrzów tej odmiany, takich jak Chiaromonte czy Attanasio.

Chiaromonte, jeden z mistrzów primitivo.

10. Z czym pić primitivo – najlepiej z sosami na bazie pomidorów (im słodsze, tym lepsze), pizzą, burgerem, pastrami czy pad thaiem z wołowiną. Poważniejsze, bardziej strukturalne wina warto poddać próbie dziczyzny z żurawiną. W wersji słodkiej (dolce naturale) primitivo jest jednym z niewielu win, które dobrze pasują do czekolady, szczególnie w połączeniu z suszonymi owocami.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Blogger)

    Chiaromonte jest dostępne w Polsce. Importer Brainnovative.com. Primitivo IGT i Gioia del Colle do kupienia w Skład Win.eu w Aninie.

  • Chiaromonte jest również dostępne w sklepie internetowym jegowina.pl

  • Witam, wybieram się niebawem w tamte strony i poszukuję informacji na temat polecanych i sprawdzonych producentów z dobrym stosunkiem jakości do ceny .

    • (Winicjatywa)

      Bartosz Kwiatkowski

      Oprócz tych producentów, o których mowa w tekście, dobrze oceniani są m.in. Morella, Rivera, Luccarelli, Masseria Li Veli, Tormaresca, Vallone, Cantina San Donaci. Jeśli lubi Pan naturalistyczny styl, dobrym pomysłem może być odwiedzenie np. L’archetipo, Cantine Cristiano Guttarolo czy Petracavallo. Polecam też nasz panel primitivo sprzed dwóch lat: https://winicjatywa.pl/panel-primitivo-zinfandel-2019/

      • (Blogger)

        Sławomir Sochaj

        Chiaromonte jest dostępny w 13 Winach.

  • Dziękuję bardzo za informację :-)