Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o gewürztraminerze

Komentarze

…czyli jednej z najbardziej aromatycznych odmian świata

Wino dla cioć i narciarzy. O gewürztraminera spierają się wszyscy. Łatwo rozpoznawalny, w nieciekawych, zbyt ciepłych siedliskach nużący, w chłodniejszych – bardzo aromatyczny, niekiedy nawet mineralny i złożony. Jedna z tych odmian, z której wina albo się kocha, albo nienawidzi.

© Wine Folly

1. Co to takiego? – Aromatyczna odmiana winorośli o charakterystycznym, różowym kolorze.

2. Co oznacza nazwa? – „Gewürz” znaczy po niemiecku korzenny i odnosi się do bogatych aromatów win z tej odmiany. „Traminer” wskazuje – teoretycznie – miejsce pochodzenia szczepu, wioskę Tramin (niem.)/Termeno (wł.) w Południowym Tyrolu, we Włoszech. Mimo przyjętej nazwy jest to teoria fałszywa.

3. Skąd pochodzi? – Z Francji. Gewürztarminer jest mutacją traminera, odmiany znanej także pod nazwą savagnin blanc, a pochodzącej z francuskiego regionu Jura.

Cantina Tramin w Alto Adige. © Cantina Tramin

4. Czym pachnie? – Gewürztraminer należy do najbardziej aromatycznych odmian na świecie. Pachnie owocami liczi, płatkami róży, orientalnym targiem. W prostszych, mniej ambitnych wersjach – tureckim mydełkiem.

5. Jak smakuje? – Wino ma zwykle niską kwasowość, często zostawia się w nim resztkowy cukier. Na większości etykiet alzackich gewurztraminerów nie znajdziemy informacji o poziomie słodyczy win. W wersji pomarańczowej, do której świetnie się nadaje, dysponuje mocną strukturą.

© Nals Magreid

6. Gdzie się go uprawia? – Najbardziej znane europejskie wina z tej odmiany powstają we Francji, w Alzacji (w nazwie odmiany znika tam umlaut nad „u”) oraz we wspomnianym Południowym Tyrolu (DOC Alto Adige). Odmiana jest popularna także w Niemczech, krajach Europy Środkowej, w Hiszpanii, a w Nowym Świecie w Nowej Zelandii, Australii i Kalifornii oraz krajach Ameryki Południowej.

Jedna z najlepszych polskich interpretacji od Winnic Wzgórz Trzebnickich.

7. Czy występuje w Polsce? – Tak, a do tego daje bardzo dobre wina! Spróbujcie tych z południowo-zachodniej części kraju.

8. Terroir ma znaczenie! – Gewürztraminery z chłodniejszych, górskich siedlisk w Alto Adige mają zdecydowanie wyższą kwasowość, od pełniejszych, bardziej obfitych, ale nie tak strzelistych wcieleń tego szczepu z Alzacji.

9. Z czym to pić? – Gewürztraminer łączy się dobrze z aromatyczną kuchnią wschodnią, przede wszystkim daniami indyjskimi i tajskimi; dobrze znosi pikanterię potraw. W wersji słodszej będzie smakować z tartami owocymi. Stanowi też ciekawą parę z niezbyt przejrzałymi serami pleśniowymi.

10. Polecani producenci – Domaine Zind-Humbrecht, Trimbach, Julien Meyer, Domaine Ostertag, Cantina Terlano, Cantina Tramin, Nals Magreid, J. Hofstätter i Bott-Geyl.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.