Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Quinta da Alorna

Komentarze
1
Pałac od którego wszystko się zaczęło. © Maciej Nowicki.

Quinta da Alorna – dobrze znany polskim winomanom dzięki dobrej robocie poprzedniego importera – firmy Atlantika portugalski producent dokonał transferu do klubu Partner Center. Posiadłość producenta jest imponująca i to nie tylko z powodu samego obszaru zajmowanego przez Quinta da Alorna. Aktualnie to 2,8 tys. ha z czego 1,9 tys. ha zajmują lasy – sosny, dąb korkowy i eukaliptus, 220 ha to winnice (przede wszystkim cabernet sauvignon, alicante bouschet, fernão pires, touriga nacional, chardonnay, verdelho i arinto), a pozostałe – inne uprawy m.in. ziemniaki, cebula, groszek czy kukurydza.

Na winnicy.  © Maciej Nowicki
Winnica. © Maciej Nowicki

Znajdziemy tu także stajnie i ujeżdżalnie dla koni (kiedyś wyłącznie własność rodziny, aktualnie dzierżawione), domy dla pracowników, winiarnię. Symbolem winnicy jest pałac zbudowany w 1723 roku przez Dom Pedro de Almeidę, wicekróla Indii, który za zasługi w zdobyciu twierdzy Alorna otrzymał od portugalskiego króla tytuł markiza I Alorna (całą ciekawą historię tej rodziny przeczytacie tutaj.)

Nie wymaga opisu.  © Maciej Nowicki
Nie wymaga opisu. © Maciej Nowicki

W posiadłości powstaje rocznie 1,85 mln litrów, z czego połowa jest eksportowana. Wina są solidne, trzymają dobry poziom, nie odnotowałem tam żadnych wpadek, być może dlatego, że nad całością czuwa Martta Reis Simões – najlepsza enolożka Portugalii w roku 2012. W najważniejszej linii, nazwanej po prostu Quinta da Alorna (oprócz najwyżej pozycjonowanego białego i czerwonego, te oznaczone są jako Marques da Alorna) znajduje się 13 win, poniżej opisuje te, które można kupić w Polsce.

Smaczny róż.  © dobrewino.pl
Smaczny róż. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Rose 2013 – to jedno z najlepszych portugalskich win różowych jakie piłem w ostatnim czasie. Powstało z touriga nacional, maceracja na skórkach przez 8-12 godzin. Przyjemny, truskawkowy aromat, bardzo dobra kwasowość, trochę goryczki w końcówce, idealne gastronomiczne wino, choćby dla tych, którzy nieustająco szukają połączenia do sushi (36 zł).

Niby podstawowe, a mile zaskakuje.  © dobrewino.pl
Miłe zaskoczenie. © Dobrewino.pl.

Quinta da Alorna Branco 2013 – podstawowy kupaż arinto i fernão pires, wino bezpretensjonalne, o dobrych owocach cytrusa, fajnej mineralności i zaskakująco dobrej strukturze co sprawia, że poradzi sobie z niejedną przekąską czy sałatą (36 zł).

Klasa.  © dobrewino.pl
Klasa. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Branco Reserva 2013 – łączenie szczepu autochtonicznego (w tym przypadku arinto) z międzynarodowym (chardonnay) to stała recepta QdA na wina określane mianem reserva. Arinto fermentuje wyłącznie w stali nierdzewnej, chardonnay – w nowych beczkach francuskich (dojrzewa przez 3 miesiące). Efekt wyważony – nuty dębowe jedynie uzupełniają bukiet owoców egzotycznych, nut maślanych i kremowych. Dobra równowaga. I są powody do dumy – to wino jest dostępne na pokładach samolotów portugalskich linii lotniczych TAP (57 zł).

Do posiłku i bez posiłku.  © dobrewino.pl
Do dowolnego popijania. © Dobrewino.pl

Quinta da Alorna Tinto 2011 –  to z kolei podstawowy kupaż czerwonych odmian, m.in. tinta roriz, castelão, syrah and alicante bouschet. Sporo owoców leśnych, zwłaszcza jeżyny, jagody, dobry garbnik i niezbyt wysoka kwasowość – do picia i z jedzeniem, i bez (36 zł).

Potęga aromatów.  © Maciej Nowicki
Potęga aromatów. © Maciej Nowicki

Quinta do Alorna Tinto Reserva 2011 – odpowiednik białej reservy. Tym razem blend touriga nacional z cabernet sauvignon, 12 m-cy używanej beczki i duuużo aromatów: są dojrzałe czerwone owoce, jest wiśnia, trochę pieprzu, nut miętowych, tytoniu i eukaliptusa. Dobra kwasowość i taniny zapewniają równowagę. Do mięsa lub do kontemplacji (69,90 zł).

Nie zalepia otworu gębowego.  © dobrewino.pl
Nie zalepia otworu gębowego. © dobrewino.pl

Quinta da Alorna Abafado 5Y0 – na koniec słodki rodzynek. Wino wzmacniane (18% alkoholu) leżakuje przez 5 lat w beczkach dębowych. Nuty migdałów, miodu i suszonych owoców. Na szczęście także dobra kwasowość, więc po jednym kieliszku będziemy jeszcze mieli ochotę na drugi. Do serów i deserów (47 zł).

Wina do kupienia w sklepach importera Partner Center oraz w internecie (kliknij na powyższe linki z cenami).

Do Portugalii podróżowałem na koszt własny. Quinta da Alorna odwiedziłem na zaproszenie producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • In Vino Veritas

    No tak, QdA,to zacna wytwórnia i zacne wina. Rezerwy do spróbowania u nas w sobotę 25 paźdz. Zapraszamy:
    In Vino Veritas ,Kraków ul. Łobzowska 26 w godzinach 10-16.

  • PT

    Enjoy Alorna’s Wines sooner at all Biedronka Stores with sure much better price :)

    • Pawel

      PT

      Skoro tinto sprzedawane w Portugalii jest za 3.60 EUR to w biedrze pewnie będzie za 20zł.

      • PT

        Pawel

        I guest! but at Biedronka it’ll not cost more than 14,99 pln even less.

        Ps. 3,60 ear sure at some small shop, this wine doesn’t cost more than 1,40 at Quinta da Alorna