Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Nie tylko solaris w Winnicy Solaris

Komentarze

Maciej Mickiewicz nie po raz pierwszy gości na łamach Winicjatywy. Właściciela – wraz z żoną Marzeną – Winnicy Solaris (a kiedyś także konsultanta Domu Bliskowice) przedstawialiśmy, chwaliliśmy , a swego czasu Wojtek Bońkowski uznał go nawet za winiarskiego Messiego. W panelu polskich win różowych pokazał, że niezależnie od barwy wina, zna się na rzeczy, a jego Tramini 2011 było niewątpliwie jednym z najlepszych białych win, jakie w ostatnich latach powstały w Polsce.

Tu zaczęła się historia Winnicy Solaris. © vinisfera.pl.
Tu zaczęła się historia Winnicy Solaris. © Vinisfera.pl.

Mickiewicz przygodę z winami rozpoczął w 2004 roku od zakupu kilkudziesięciu krzewów hybryd w kultowej Winnicy Golesz Romana Myśliwca, a gdy rezultaty nasadzeń okazały się nad wyraz zadowalające, zdecydował o stworzeniu znacznie większej winnicy, przeznaczając na jej uprawę teren po starym sadzie jabłkowym. W konsekwencji tej decyzji, w Opolu Lubelskim na ponad 30 arach pojawiło się 900 krzewów m.in. sibera, bianca, seyval blanc, pálava (jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ta czeska odmiana przynosiła naprawdę dobre rezultaty), léon millot, rondo i regent. Oraz rzecz jasna solaris, który dał też nazwę całej winnicy.

...a tu jest kontynuowana - nowa winnica w Bliskowicach. © Winnica Solaris.
…a tu jest kontynuowana – nowa winnica w Bliskowicach. © Winnica Solaris.

W ostatnim czasie Winnica Solaris – w stosunku do pierwotnego rozmiaru – zdecydowanie się powiększyła. W 2014 roku w Bliskowicach zakupiono prawie 1,5-hektarową działkę. W większości obsadzoną ją  odmianami  cabernet cortis, johanniter, muscaris i solaris, a także pierwszymi w historii winnicy krzewami Vitis vinifera – rieslingiem i zweigeltem.  Część czeka jeszcze na zagospodarowanie – winiarz ma zdecydować, które odmiany przyniosą tam najlepsze rezultaty.

Z daleka robi jeszcze większe wrażenie - zdjęcie zrobione z nad brzegu Wisły. © Winnica Solaris.
Z daleka robi jeszcze większe wrażenie – zdjęcie zrobione znad brzegu Wisły. © Winnica Solaris.

Winnicę Solaris można odwiedzić – najlepiej w weekendy, w tygodniu właściciele cały czas pracują w swoich zawodach. Winiarnia i sala degustacyjna jest w stanie przyjąć nawet 18-osobowe grupy, a w najnowszym roczniku jest co degustować. Na złośliwość losu zakrawa fakt, że firma kurierska (znajdę Was i ukarzę) ze wszystkich przesłanych do degustacji win rozbiła właśnie butelkę Solarisa 2015. Jeśli tylko odnajdę ją na rynku wtórnym – obiecuję przedstawić jako wino dnia. Zaś fenomenalnego Corteza 2015 (45 zł) recenzował już Wojtek Bońkowski i zgadzam się z każdym jego słowem. Pozostałe wina opisuję poniżej:

Feeling 2015

Feeling 2015 – pierwszy rocznik rieslinga robi naprawdę przyjemne wrażenie. Jest czysty, bardzo świeży, pełen kwiatowo-grejpfrutowych aromatów, trochę akcentów wosku i  dobra (ale nie przerysowana) kwasowość (45 zł*). ♥♥♥+

Johanis2015

Johanis 2015 – jak można się domyślić – 100% johanniter, zrobiony w całkowicie wytrawnym stylu (ledwie 1,6 g cukru/l). Lekkie, z nutami owoców tropikalnych (melon, banan, cytrusy), fajnie zrównoważone (40 zł). ♥♥♡

Sebllanc2015

Seblanc 2015 – tu wbrew pozorom – wcale nie mamy do czynienia wyłącznie z seyval blanc, ale z kupażem, w którym uczestniczą także hibernal i jutrzenka. Wyraźne nuty słodkich owoców, trochę ziół i kwiatów, najważniejsze że proporcja cukru do kwasowości zachowała odpowiednie proporcje (40 zł). ♥♥♡

Ambrozja2015

Ambrozja 2015 – niezbyt często spotykam wino z odmiany Muscaris (ostatni raz wtedy), ale jak na razie są to dobre wspomnienia. Jeszcze więcej słodyczy niż Seblanc, o zdecydowanie muszkatowym zacięciu, przewija się też brzoskwinia, skórka pomarańczy i akcenty migdałów. Polecam dobrze schłodzone do lekkich deserów na bazie owoców (45 zł). ♥♥♥

Regini2015

Regini 2015 – na razie jeszcze bardzo młody kupaż regenta i léon millot, ale co najważniejsze w przypadku tej pierwszej odmiany – aromatów warzywnych tutaj nie uświadczymy, Sławek Chrzczonowicz może być spokojny. Jest za to sporo świeżych owoców leśnych (jeżyny i jagody), trochę nut wędzonych i dębowych. Całość czysta, ale jeszcze niezintegrowana – trzeba dać mu trochę czasu (40 zł). ♥♥+

Maciej Mickiewicz. © opolelubelskie.naszemiasto.pl.
Maciej Mickiewicz. © Opolelubelskie.naszemiasto.pl.

Wina zakupić można bezpośrednio w winnicy (*podane ceny dotyczą takiego właśnie zakupu), a także w Warszawie – najszerszą ofertę w Enotece Polskiej, pojedyncze etykiety znaleźć można także w Jung & Lecker oraz restauracji Opasły Tom.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Robert Borowski

    Urodziłem się kilometr czy dwa od adresu Winnicy Solaris, choć wtedy pewnie ta ziemia była obsadzona rzodkiewką. Przypomniałeś mi, że chcę/wypada mi odwiedzić to miejsce, za Waszą sugestią rieslinga i corteza zapiszę do listy zakupowej.