Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

#Panel Prosecco – wyniki

Komentarze

Prosecco to idealne wino na lato. Radosne bąbelki, niska zawartość alkoholu (najczęściej 11%), świeżość, prostota, doskonale smakuje pod chmurką, na tarasie, w niezobowiązujących sytuacjach towarzyskich. Duża proporcja win extra-dry (czyli półwytrawnych) sprawa, że Prosecco świetnie smakuje również poza posiłkami. Krótko mówiąc, argumentów za tym, by właśnie włoskie bąbelki pić tego lata, na pewno nie zabraknie.

Ale które konkretnie? W ramach megapanelu degustacyjnego sprawdziliśmy aż 52 Prosecco z polskich półek, w cenach od 17,99 do 119 zł! Odsialiśmy te niedobre i wybraliśmy same najlepsze, więc Wy już nie musicie sprawdzać na sobie, tylko sięgajcie śmiało po wina przez nas wyróżnione. A oto kilka najważniejszych wniosków:

1. Prosecco jest dobrze reprezentowane w Polsce. Możemy już u nas kupić wina od większości liczących się producentów. A różnica pomiędzy takimi nazwiskami jak Adami, Ruggeri, Bisol, Follador, Malibràn a peletonem mniej znanych nazwisk jest wyraźna. Owszem, z naszego panelu wyłoniło się parę niespodzianek, ale nie tak znowu wiele.

Prosecco DOCG Superiore Valdobbiadene sticker
Taka banderola tylko na najlepszych Prosecco.

2. Prosecco Prosekku nierówne. Różnicę pomiędzy Prosecco DOC (w większości tania, przemysłowa masówka) a Prosecco DOCG Superiore Valdobbiàdene (wysokiej jakości wina z małych winiarni, winnice na wzgórzach) tłumaczyliśmy już tu. Jest duża i czuć ją w kieliszku, ale niestety też w portfelu – pierwsza grupa win kosztuje od 18 do 45 zł, druga od 50 wzwyż. Wybór należy do Was – czy chcecie się „tanio zagazować”, czy szukacie jak najlepszego smaku i jesteście gotowi za to więcej zapłacić. W tej pierwszej kategorii obok Prosecco DOC mamy również te oznaczone jako Treviso (mniejsza strefa w obrębie apelacji, ale nie tak dobra jak Valdobbiàdene) oraz Frizzante (wina mniej musujące i zobowiązujące).

3. Świeżość! To powinno być naczelne hasło w Prosecco. Niestety często nie jest. Prosecco to wino nawet nie do picia za młodu, tylko do picia natychmiast po zabutelkowaniu. Naprawdę tylko pojedyncze wyjątki można leżakować. Dlatego złotą zasadą powinno być – w lecie 2014 roku pijemy tylko i wyłącznie wina z rocznika 2013. A stanowiło one niewiele ponad połowę przesłanych nam do degustacji próbek. Rekordzista zaproponował wino z …2011 roku, czyli dwa lata za stare. Tak być nie powinno – to są produkty niepełnowartościowe. Jak nie dać się nabić w butelkę? Obejrzyjcie wideo poniżej ;-)

Prosecco to najlepsze tanie wino musujące.

4. Brut a Extra-dry – to podstawowa różnica w smaku. Brut to wina wytrawne, świeże, często z lekką goryczką – idealne na aperitif, jeśli lubicie aperitify wytrawne, ale też odpowiednie do jedzenia – letnie sałatki, ryby, owoce morza, kurczak, makarony w lekkich sosach itd. Extra-dry do jedzenia będą często za słodkie, choć to słodycz złamana lekkim kwaskiem. One z kolei najlepiej smakują o godzinie 17, do lub zamiast podwieczorku, świeżych truskawek i moreli, na wernisażu, do muzy, dobrego filmu. Jedne i drugie podajemy mocno schłodzone! (Tutaj nasze wideo jak najlepiej to zrobić).

Wciąż nie wiecie, jak podejść do Prosecco? Polecamy nasz samouczek 10 rzeczy o Prosecco. A jeśli już wiecie – podpowiadamy, które wina najlepiej kupić (oceny i opisy win – patrzy poniżej). Zaś na wideo podsuwamy Wam prostą sztuczkę, jak sprawdzić, czy Prosecco stojące na sklepowe półce nie jest przeterminowane:

Skala ocen: ♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100),  pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

♥♥♥♥ Adami Prosecco DOCG Superiore Brut Bosco di Gica 2013

Dobra klasa, lekko gorzkawe nuty wytrawnego Prosecco – pestki od jabłka, skórka z cytryny. Pieniste, pełne, świetnie wyważone, pyszne (75,90 zł, kupisz w: Vininova).

♥♥♥♥ Bisol Prosecco DOCG Superiore Brut Crede 2012

Przyjemnie świeże Prosecco z nutami suszonych ziół, limonki, proszku do prania. Bardzo dobra klasa. Cena wysoka – 69 zł, ale to lepiej wydane pieniądze niż wiele tańszych win (kupisz w: Kondrat Wina Wybrane).

♥♥♥♥ Follador Prosecco DOC Treviso Extra-dry

Świetne Prosecco, cytrynowo świeże, doskonały balans. Mało słodkie jak na extra-dry. Świetne wino, ma wszystko czego oczekujemy nawet po droższym Prosecco. Doskonałe (43,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group).

♥♥♥♥ Follador Prosecco DOCG Superiore Cartizze

Słodkawe, ale bardzo dobrej klasy wino ze świetnym owocem. Słoneczne, wręcz egzotyczne. Więcej ciała i intensywności niż inne Prosecco, jak przystało na grand cru. Niestety, to ma swoją cenę (118,90 , kupisz w: The Fine Food Group).

♥♥♥♡ Bisol Prosecco DOCG Superiore Dry Salis

Jak przystało na kategorię „dry” (czyli wino słodkie), zdecydowanie wyczuwalna, wręcz syropowa słodycz. Gorzej zrównoważone od innych Prosecco w tym panelu, ale za to zmysłowe, długie i pełne. Do szarlotki, choć to będzie drogi podwieczorek (85 zł, kupisz w: Kondrat Wina Wybrane).

♥♥♥♡ Follador Prosecco DOCG Superiore Extra-dry 2012

Jak na extra-dry wino jest bardzo zrównoważone, cukier jest świetnie schowany. Brawo. Pije się z przyjemnością i butelka szybko znika, bo zero zmęczenia, czysta przyjemność. Perfekcyjne Prosecco (62,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group).

♥♥♥ Frozza Prosecco DOCG Superiore Frizzante Val Mesdì 2013

Dużo bąbelków, dużo smaku, smaczne gruszki i morele, świeże, świetnie wyważone. Szkoda, że dość drogo (58,40 zł, kupisz w: Winemates).

♥♥♥♡ Le Bertole Prosecco DOCG Superiore Extra-dry

Dobrej klasy wino z przyjemnym musowaniem, nuty gruszkowe, całość czysta, stylowa, dobrze zrobiona. Dosyć słodkie jak na extra-dry, ale zmysłowe. Dobra niespodzianka od mniej znanego producenta. Mocne trzy i pół serduszka (49 zł, kupisz w: Bon Ton Wine & Bar).

♥♥♥♡ Malibràn Colli Trevigiani IGT Sottoriva Col Fondo

Niefiltrowane Prosecco z osadem drożdżowym w butelce (po włosku colfondo). Zupełnie inne od pozostałych Prosecco – mniej owocowe, bardziej słone, drożdżowe i cebulowe – jak pyszna domowa zupa cebulowa. Wytrawne bez agresywności. Freak, ale fascynujący (54 zł, kupisz w: Vini e Affini).

♥♥♥♡ Malibràn Prosecco DOCG Superiore Sottoriva Col Fondo Senza Solfiti Aggiunti 2012

To samo wino co powyżej, ale bez dodatku siarki! Oba są podobne, gęste, rosołowe Prosecco w stylu naturalnym: mało słodkiego owocu, dużo nut drożdżowych. Ale są też różnice – Senza Solfiti ma dłuższy posmak bardziej jabłkowy niż słony. Bardzo konkretne, z dużą materią, ale trzeba lubić ten styl. My uwielbiamy (75 zł, kupisz w: Vini e Affini).

♥♥♥♡ Malibràn Prosecco DOCG Superiore Extra-dry Gorio 2013

Smaczne, gładkie, wyraźnie półsłodkie, bardzo dobrze pomyślane wino. Żadnych wad, same zalety na czele z młodością (59 zł, kupisz w: Vini e Affini).

♥♥♥ Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut

Dobre Prosecco, mocno pieniste, białkowe, delikatnie półwytrawne, nie jest złożone, ale diablo smaczne, zwłaszcza w swojej cenie (29,90 zł, kupisz w: Vinpol / Henkell & Co. i markety).

♥♥♥♡ Nino Franco Prosecco DOCG Superiore Brut Rustico

Mocno pieniste, białkowe, smaczne, młode. Robi dobre wrażenie, jak oczytany, elegancko odziany młodzian. Gra mocno, głośno, czysto, choć może brakuje trochę głębi smaku (59 zł, kupisz w: Mielżyński).

♥♥♥♡ Nino Franco Prosecco DOCG Superiore Dry Primo Franco

Zdecydowanie słodkie, wręcz kukurydziane. Bardzo smaczne, ale trochę nam zabrakło głębi i świeżości (69,50 zł, kupisz w: Mielżyński).

♥♥♥♡ Ronfini Prosecco DOCG Superiore Extra-dry Millesimato 2013

Delikatne, miękkie, kocie (jak mówi Marek Bieńczyk), z mocnym owocem podbitym nutami cytryny i soli. Cukru jest niemało, ale jest dobrze zintegrowany, logiczny. Wino dobrej klasy w adekwatnej cenie (59 zł, kupisz w: Moja Italia).

♥♥♥♡ Ruggeri Prosecco DOC Frizzante

Niby tylko Frizzante, a całkiem poważne wino o dobrej głębi smaku. W zasadzie wytrawne, ale nieagresywne, gęste, robi duże wrażenie w swojej cenie. Najlepszy stosunek jakości do ceny w naszym panelu (36 zł, kupisz w: Salute)

♥♥♥♡ Zardetto Prosecco DOCG Superiore Extra-dry Folàr

Wino dużej klasy, pełne, lekko już ewoluowane, pyszne. Słoneczne i radosne. Jedno ze słodszych na naszym panelu, więc raczej do truskawek niż na aperitif. Doskonały stosunek jakości do ceny (44 zł, kupisz w: Star Wines).

♥♥♥ Adami Prosecco DOC Treviso Brut Garbèl 2013

Wytrawne, ale nie za bardzo. Czyste jak łza, trochę neutralne jak to Prosecco, ale naprawdę pyszne. Tylko cena zdecydowanie za wysoka jak za DOC Prosecco Treviso (65,90 zł, kupisz w: Vininova).

♥♥♥ Malibràn Colli Trevigiani IGT Frizzante Ponte Ros

Megamusujące. Bardzo świeże, świetnie pieniste, chociaż smak nie jest zbyt intensywny. Półwytrawne. Dobra klasa bez emocji (47 zł, kupisz w: Vini e Affini).

♥♥♥ Malibràn Prosecco DOCG Superiore Brut Ruio 2013

Fajne Prosecco, trochę orzechowe, średnio świeże, ale ma dobry, ciut gorzkawy gruszkowy owoc. Wygrywa świeżością – było butelkowane w lutym (59 zł, kupisz w: Vini e Affini).

♥♥♥ Nino Franco Prosecco DOCG Superiore Brut

Dobre wrażenia: brzoskwinia, morela, niezbyt wysoki kwas, jak na  wytrawne Prosecco – umiarkowana gorycz. Smaczne, choć mało wyrafinowane i mniej pieniste od innych win w tym panelu (67,50 zł, kupisz w: Mielżyński).

♥♥♥ Due Santi di Zonta Prosecco DOC Extra-dry

Cytrusy, gorzka skórka cytrynowa, długi posmak. Smaczne wino, choć bez wielkiej głębi. Solidne (49 zł, kupisz w: Wine Republic).

♥♥♥ Marks & Spencer Prosecco DOC Extra-dry

Autentycznie dobre Prosecco z pyszną dawką owocu, długie i smaczne, choć mało skomplikowane. Bardzo dobry przykład Prosecco extra-dry. Dobra niespodzianka, choć wino nie jest tanie (45,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer).

♥♥♡ Bepin De Eto Prosecco DOCG Superiore Brut

Wodniste wino o mało szlachetnych aromatach sałaty. Brak owocu! Za długo już stoi na półce. No i przesadzona cena (59,90 zł, kupisz w: Centrum Wina i na Winezja.pl).

♥♥♡ Bisol Prosecco DOC Brut Belstar

Smaczne, proste, delikatne, gruszkowe, niezbyt dużo cukru, ale niewiele się z tego wina zapamiętuje. Bardziej świeże niż mdłe, na szczęście. Za drogo (48 zł, kupisz w: Winkolekcja).

♥♥♡ Ca’ Val Prosecco DOC Treviso Extra-dry

Gruszka z wodą, raczej przymiarka do Prosecco niż szczyt możliwości apelacji, ale wino jest nader przyjemne, a cena uczciwa (39,90 zł, kupisz w: Centrum Wina i na Winezja.pl).

♥♥♡ Le Contesse Prosecco DOC Treviso Frizzante Porta Leone

Podstawa podstawy czyli przyjemne, bezbolesne półwytrawne bąbelki tarasowe. Landrynka ze szczyptą goryczy. W tej cenie – 19,99 zł – polecamy (kupisz w: Biedronka).

♥♥♡ Follador Prosecco DOCG Superiore Brut 2012

Średnio podniecające. Sporo gruszek, ale takich jakichś zmęczonych. Brakuje życia i intensywności. Dobrze wyważony brut, ale nie doskakuje do najlepszych. Pora już na nowy rocznik (62,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group).

♥♥♡ Gavioli Prosecco DOC Extra-dry

Smaczne, proste, nieco toporne, sporo siarki. Dolne rejestry Prosecco extra-dry (39,90 zł, kupisz w: Dobrewina.pl).

♥♥♡ Guerrieri Rizzardi Prosecco DOC Extra-dry

Syropowe, monotonne wino bez świeżości. Na pewno znajdzie zwolenników (czytaj: styl pod publiczkę), ale nas nie porwało (57 zł, kupisz w: Winkolekcja).

♥♥♡ Malibràn Prosecco DOCG Superiore Brut 5 Grammi 2012

Słabe wrażenia, brakuje owocu, wydaje się ziemiste. Dobra równowaga, ale mało czarujące. Zwykle to wino robi na nas lepsze wrażenie. Ale potwierdza się uniwersalna prawda – Prosecco z rocznik 2012 w lecie 2014 to już jest lot koszący! (79 zł, kupisz w: Vini e Affini)

♥♥♡ Montelliana Prosecco DOC Treviso Extra-dry

Ciepłe, bezbolesne, ale niefascynujące Prosecco średniej klasy. Za tę cenę może być, ale bez zachwytów (39,90 zł, kupisz w: Vininova).

♥♥♡ Ruggeri Prosecco DOCG Superiore Brut Quartese

Przyzwoite, ale po prostu już za stare Prosecco z 2012 roku. Smaczne, ale powoli robi się benzynowe (47 zł, kupisz w: Salute).

♥♥♡ Ruggeri Prosecco DOCG Superiore Extra-dry Giall’Oro

Proste, ale smaczne, choć lekki przerost goryczy nad owocem. Może być. Po tym producencie spodziewaliśmy się ciut więcej (43 zł, kupisz w: Salute).

V.S. Prosecco DOC Treviso Frizzante Terra Serena

Prosecco za 17,99 zł? Tego za naszej pamięci jeszcze nie było. Cenowo równamy do dołu, a smakowo? Powyżej oczekiwań. Dobre zrobione Frizzante, przyjemnie musujące, raczej wytrawne. Proste, jabłeczne i po prostu smaczne. W tej cenie prawdziwy musujący hit (kupisz w: Żabka). 

♥♥♡ Zardetto Prosecco DOC Extra-dry

Słodka herbata, lekko ulepkowate, bez życia, smaczne, ale prymitywne. No i za drogie! Bo smak jest marketowy, a cena nie (54,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer).

♥♥ Bisol Prosecco DOC Brut Invilla

W bukiecie turecki bazar, w smaku owocowy syrop, wyraziste, ale bez świeżości. Smakuje tanio (44 zł, kupisz w: Kondrat Wina Wybrane).

♥♥ Casabianca Prosecco DOC Treviso Brut

Lekko przejrzałe nuty benzynowe, ale wino jest w miarę świeże i dobrze wyważone. Prosimy jednak o nowy rocznik (49 zł, kupisz w: Wielkie Wina).

♥♥ Casabianca Prosecco DOC Treviso Extra-dry

Średniej klasy wino z nutami zielonymi. Mało owocu. Nieciekawe mimo znośnej ceny (49 zł, kupisz w: Wielkie Wina).

♥♥ Follador Prosecco DOC Treviso Brut

W bukiecie mało się dzieje, w smaku agresywny kwas i gorycz. Takie sobie. Przykra niespodzianka, bo inne wina tego producenta wypadły w naszym panelu znakomicie (53,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group).

♥♥ Leo Nardin Prosecco DOC Frizzante

Piwno-brzoskwiniowe wino w niezłym, choć trochę sztuczno-landrynkowym stylu. Pijalne z cieniem przyjemności (35 zł, kupisz w: Formuła Wino).

♥♥ Marks & Spencer Prosecco DOC Frizzante

Zamykane metalową zakrętką wino musujące! Prościak, by nie powiedzieć megaprościak. Smakuje jak Cava bardziej niż Prosecco: ciepło, słodko, owocowo. Toporne i mało finezyjne. Za drogie! (37,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer)

♥♥ Fattoria Il Palagio Prosecco DOC Extra-dry Col Solivo

Nuty skisłe, zbutwiałe i bagienne. W smaku umiarkowanie interesujące, bez życie, już chyba po swoim szczycie. Szkoda – miało już lepsze wejścia (31,34 zł, kupisz w: Waldipol, markety Leclerc, Supersam itd.)

♥♥ Palagio Distribuzione Prosecco DOC Extra-dry N° Italiano 7

Maślane Prosecco? Puder i migdałowe mleczko, umiarkowana świeżość, przyjemnie semi-dry, ale naprawdę trochę puste (28,72 zł, kupisz w: Waldipol, markety Leclerc, Supersam itd.).

♥♥ Zardetto Prosecco DOCG Superiore Brut Folàr

Słodka gruszka i ser cheddar z nagłym zakończeniem. Przyzwoite, ale nic wielkiego. Dziwne – bo extra-dry tego samego producenta (patrz wyżej) wypadł świetnie (44 zł, kupisz w: Star Wines).

♥♥ Zardetto Prosecco DOCG Superiore Brut Rive di Ogliano Tre Venti 2012♥♥ Zardetto Prosecco DOCG Superiore Brut Rive di Ogliano Tre Venti 2012

Kontrowersyjne wino, już wyraźnie za stare, oleisto-benzynowe, utlenione. W smaku brak świeżości. Szkoda, bo materia jest niezła i zapowiadało się coś fajniejszego. Prosimy o rocznik 2013 (69 zł, kupisz w: Star Wines).

♥♡ Fattoria Il Palagio Prosecco DOC Frizzante Col Solivo

Puste i żadnawe z myszowatym bukietem. Brak życia. Smakuje na stare. Nieciekawe (26,15 zł, kupisz w: Waldipol, markety Leclerc, Supersam itd.).

♥♡ Rechsteiner Prosecco DOC Brut

Mocno aromatyczne ale raczej w kierunku lakieru i gruszkówki. Niezbyt świeże i niezbyt ciekawe. Za tak proste wino cena jest zdecydowanie wygórowana (49 zł, kupisz w: Wine Republic).

♥♡ Spagnol Prosecco DOCG Superiore Frizzante Col Spago

Mydlano-kafelkowy zapach, idealne do picia w wannie. W smaku niezbyt wiele się dzieje, poza ciut sztuczną słodyczą. Mało świeżości. Poniżej przeciętnej. Okazuje się, że to rocznik 2011 – czyli dwa lata po przydatności do przyjemnego spożycia (44 zł, kupisz w: Rafa-Wino).

♥♡ Zardetto Prosecco DOC Sgaso Frizzante♥♡ Zardetto Prosecco DOC Frizzante Sgaso

Zapach przejrzałych brzoskwiń i owoców z puszki. Sztuczno-przemysłowe z umiarkowanym gazem. Pijalne i w tej cenie może nie ma żalu, ale nawet 28 zł można wydać lepiej (kupisz w: Star Wines).

♥ Enoitalia Prosecco DOC Extra-dry Amanti

W bukiecie szalet publiczny i tego typu sprawy. Gorzkawy smak. Nie polecamy (22,99 zł, kupisz w: Faktoria Win).

Wina degustowane były w ciemno przez panel złożony z autorów Winicjatywy. Wina do degustacji udostępnili ich importerzy. Redakcja notek: Marta Wrześniewska, Wojciech Bońkowski. Właścicielka Vini e Affini Beata Gawęda jest wspólniczką Winicjatywy.

Komentarze

 • Tomasz Z

  Szacunek za przerobienie tylu butelek :)

 • Witol

  Prosecco DOCG Superiore Valdobbiadene kupiłem kilka dni temu na Sycylii za mniej niż 8 EUR, a potem zobaczyłem, że w Europie sprzedają w promocjach ten produkt za ok. 4 EUR. Wino poprawne, ale bez specjalnej rewelacji – akurat za 8 EUR. Nie mogło być od małego producenta, bo pije je cała Europa. Włoch też potrafi popsuć.

 • Pablo

  Świetna robota, bardzo przydatna i co najważniejsze profesjonalnie i rzetelnie przeprowadzona recenzja. Wielkie dzięki! Fajnie byłoby jakby się udało w przyszłości częściej organizować tego typu panele, chętnie zobaczyłbym recenzje niektórych typów bądź nawet szczepów.

 • A które to wino było konkretnie?

 • Witol

  „La Gioiosa”, extra dry. Kupowałem też inne, ale to chyba miało najlepsze cena/jakość.

 • Tomasz Szczepański

  Witam szanowne Jury. Całkowicie nie zgadzam się z opinią na temat Bepin De Eto Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore Millesimato 2013. Podczas mojej degustacji poczułem następujące aromaty: pieczona skórka pieczywa, dojrzała gruszka i jabłko. Na podniebieniu wino było pełne, perliste z długim finiszem. Dodam tylko, iż jest to Prosecco Rocznikowe (2013) !