Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Wideo: Stare wino

Komentarze

30-letnie wino francuskie kupione na aukcji. Jak się do niego dobrać nie rozwalając korka? Wojciech Bońkowski zna magiczną sztuczkę.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Wojciech Bońkowski

    […] ze starym zramolałym korkiem tej butelki możecie zobaczyć tutaj. A już w sobotę Marek Bieńczyk przedstawi na degustacji jurajskie Pinot Noir Jean-François […]

  • Łukasz Szumski

    Witam.
    Przepraszam Cię Wojtku ale jako film instruktażowy to jest on bardzo słaby…
    Wyjaśnijmy coś wszystkim, jeszcze nie doświadczonym winiarzom…

    Na początku filmu pada pytanie. „Jak postępować z tak starym winem ?”
    A parę sekund później, kręcisz tą biedna butelką na stole w lewo i w prawo oraz pod każdym kontem w górę i w dół. Tak się chyba nie traktuje trzydziestoletniej butelki tuż przed dekantacją ?
    Stwierdzenie, że: „Kiedyś do tego używano świecy” też chyba jest nie na miejscu, bo z tego co się orientuje to dalej jest to najpopularniejszy przedmiot używany przez sommelierów na świecie. Chyba, że coś się zmieniło :-)
    A czy na pewno „Stop drop” spełnia zadanie w zatrzymaniu osadu ? To już pozostawiam Wam do oceny, ale nie sądzę. Może znowu się mylę :-)

    Ps. To specjalne urządzenie potocznie nazywane jest „wąsami sommeliera” pochodzi z Portugalii i służy do otwierania rocznikowych Porto.

    Pozdrawiam wszystkich miłośników
    Łukasz Szumski

    • Wojciech Bońkowski

      Łukasz Szumski

      Film nie jest w 100% zgodny ze sztuką sommelierską bo nie jestem sommelierem ani film nie był skierowany do adeptów tej sztuki.
      Generalnie jednak cel osiągnąłem – w karafce było zero osadu.
      Do otwierania rocznikowych porto wg mojej wiedzy służą szczypce rozgrzewana na ogniu, którymi obcina się szyjkę. Korek w starym porto jest tak zdegenerowany wysokim alkoholem że wg mojego doświadczenia nie da się go wyjąć takim korkociągiem.
      Pozdrawiam!

    • Maciek Gontarz

      Łukasz Szumski

      A propos post scriptum. To specjalne urządzenie, potocznie nazywane jest po prostu „wąsami”. Wąsy sommeliera, to wąsy sommeliera, niewiele mają wspólnego z nazwą tego specjalnego urządzenia ;)
      Zostając dalej przy nazwach, to mniej potoczna nazwa tego sprzętu, to przyjaciel lokaja.

      Pozdrawiam!

  • KOKO3D

    Ileż ciekawych rzeczy można się dowiedzieć dodatkowo z komentarzy… Dziękuję bardzo i proszę o więcej takich „bonusowych” informacji.