Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Sauvignon Blanc Jirov 2012

Komentarze
Naprawdę smaczna Rumunia za 29 zł.

Viticola Corcova Jirov Mehedinți Sauvignon Blanc 2012

Nie przestaje mnie zdumiewać dobry gust i obrotność Salonu Win Karpackich. Skazana wydawałoby się na zapomnienie prowincjonalna inicjatywa zbudowania katalogu win wyłącznie na Europie Wschodniej nie tylko nie znika z rynku, lecz wręcz rośnie w siłę i dokłada do oferty kolejne perełki. Po cudnym Pinot Blanc z Moraw i fantastycznych Kadarkach znowu wina z Rumunii, „wielkiej nieobecnej” polskiego rynku, jak o niej niegdyś pisałem. I znowu są to wina warte grzechu.

Mowa o taniej linii Jirov ze sporej winiarni Corcova w Oltenii, na południu Rumunii. Spróbowałem aż sześciu win. Chardonnay 2011 jest takim wydawałoby się standardowym Chardonnay, z lekko oleistym, „gryczanym” bukietem, lekką nutą maślaną, ale w sumie przyjemnie świeżym smaku, choć bez wielkiej osobowości. Ale mocno nadrabia ceną – 31 zł. Sauvignon Blanc 2013 jest jeszcze bardzo młody i wydał mi się zbyt gorzki, natomiast rocznik 2012 jest naprawdę świetny – soczysty, z nutami owoców egzotycznych (passiflora) i dobrym balansem, a kosztuje tyle co paskudnie chemiczna Frontera Sauvignon lub jej klony – 29 zł! To naprawdę świetna cena za to wino.

Wina czerwone, o dziwo, podnieciły mnie nieco mniej niż białe, ale w swoich cenach są solidne. Cabernet Sauvignon/Merlot 2008 wbrew pozorom w wieku lat 6 lat nie jest jeszcze martwy, w dodatku ma więcej owocu i słodyczy niż szypułkowy rocznik 2009 (oba 29 zł). Lepszym wyborem jest jednak czysty Merlot 2010 z nutami śliwek i tacinego tytoniu. Za 28 zł jest to istny hit sklepów specjalistycznych – polecam. Jaskółka nowej wiosny dla Rumunii?

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

 • rafał

  Byłem, miód i wino piłem. Pan Daniel robi dobrą robote. Co do Rumunii, poleciłbym jeszcze Livia Sarba, Endemiczny, muskatopodobny szczep, na upalne, nadchodzące dni, jak znalazł.

 • Marcin

  Można nabyć tylko u importera?

 • tak.

 • Marcin Czerwiński

  Z rumuńskich dostępnych na rynku, niezłe jest Calusari pinot noir 2012. Chyba jeden z lepszych, ciekawszych pinot noir w cenie do 30 PLN.

 • gdzie dostępne?

 • Marcin Czerwiński

  Sieć sklepów W&S