Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Tomas Čačík Modrý Janek 2014

Komentarze

Tomáš Čačík Modry Janek

Tomáš Čačík Modrý Janek 2014

Przerwa w kontakcie z winami morawskimi nigdy nie powinna trwać zbyt długo, stąd też z radością sięgnąłem po wina od Tomasza Čačíka, które właśnie zadebiutowały w ofercie, wielokrotnie już przez nas opisywanego importera: Winozmoraw.pl. Nie mogę powstrzymać się od przytoczenia kilku ciekawostek: choć Čačík jest ósmym pokoleniem winiarzy z miejscowości Kobylího (pierwsze wzmianki o wyprodukowanym tam winie pochodzą z 1252 roku), to on sam niewiele wie o pracy swoich przodków – nie zachowały się praktycznie żadne dokumenty. Stąd oprócz wzmianki z 1807 roku, namacalnym, żywym dowodem jest przede wszystkim sama winnica, w której najstarsze krzewy pochodzą z 1956 roku. I to właśnie z nich pochodzi dzisiejsze wino dnia.

Niebieski (Modrý) Janek to z pewnością fajny chłopak, ale oficjalnie to nazwa starego klonu Veltlínské zelené. Połączenie tych krzewów z naturalnym podejściem winiarza do procesu produkcji (choć on sam nie planuje przystąpić do Autentystów) dało bardzo ciekawy efekt – wino jest bardzo aromatyczne w bukiecie, a w soczystym smaku żółte owoce łączą się z wyraźnymi nutami korzennymi i pieprznymi. Na końcu wyraźna, ożywcza kwasowość. Intrygujące, ale i bardzo smaczne (41 zł). ♥♥♥

WP_20151019_001
Po takim wstępie „tradycyjne” Veltlínské Zelené 2013 z młodszych krzewów, mimo że nie można mu nic zarzucić, wypada dość blado. Bardziej krągłe i owocowe, mniej pieprzne, z delikatnymi ziołowymi akcentami. Niby wszystko w porządku, niby wciąż świeże, ale jednak brakuje mu charakteru starszego brata (41 zł). ♥♥♡

WP_20151019_002
Ostatnim z degustowanych win była Pálava 2014. Jeszcze niedostępna w sprzedaży u importera. Kwiatowe, przepełnione różą i liczi, z dodatkiem cytrusów, z czasem pojawiają się też nuty słodkie, niemniej dobrze zbalansowane kwasowością. Idealne wino na letnie dni roku 2016. ♥♥♥

Importerem jest Wino z Moraw, wina do nabycia w sklepie internetowym.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • GrzegorzC

    Podpisuję się obiema rękami pod pierwszą częścią pierwszego zdania w tym artykule. ;-)

    Opisywanych tutaj win nie piłem, ale mam dosyć duży i regularny kontakt z winami z Moraw.

    Winicjatywa recenzowała już wielu producentów dostępnych w sklepie „winozmoraw”, ja chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze trzech innych których wina nie były recenzowane.

    Pierwszy: Dobrá Vinice jeden z pionierów naturalnego winiarstwa na morawach, wina robione w różnych stylach (np. trzy rodzaje białych dojrzewających w qvevri, niestety niedostępne w sklepie :-(), wszystkie wysokiej klasy. Drugi: Vino Hort, należący do jednego z założycieli VOC Znojmo, oraz: Vinařství Volařík z Mikulova jeden z największych producentów w Republice Czeskiej jednocześnie jeden z najbardziej nagradzanych tam w ostatnich latach. Wszyscy gwarantują wina wysokiej jakości.

    Jeszcze dwie uwagi odnośnie samych win. Dla kogoś kto tak jak ja niezbyt lubi zbyt często jednoznaczne i nachalne kocio-trawiasto-agrestowe aromaty w części sauvignon blanc z Nowej Zelendii, Francji czy też Włoch dużym zaskoczeniem mogą okazać się sauvignon z VOC Znojmo, czy też z Krowiej Góry również z okolic Znojma. Wszystkie sauvignon jakie piłem stamtąd były winami bardziej zniuansowanymi i niejednoznacznymi.
    Warto również zwrócić uwagę na rieslingi włoskie z VOC Palava pochodzące z pojedyńczych winnic z wzgórza palawskiego, wina będące bardzo dobrą interpretacją tego szczepu.

    • Marcin Czerwiński

      GrzegorzC

      To i ja się podpiszę, a co! ;)

      Do tego zacnego grona dodałbym jeszcze autentystę Otę Sevcika z Boretic, który robi fantastyczne pinoty.
      Bardzo dobre recenzje zbierają wina innego autentysty Jakuba Novaka. Duże oczekiwania wiąże się w Czechach z tym młodym winiarzem.

      W Palavie interesujące białe wina robi Grek Ilias, w tym właśnie rieslinga włoskiego z delikatnym cukrem resztkowym.
      Jest w czym wybierać.
      Pozdrawiam

      • GrzegorzC

        Marcin Czerwiński

        Dziękuję za podpowiedzi, akurat żadnego z tych winiarzy nie znam, a szczególnie jeden z nich bardzo mnie zaintrygował. Grek robiący wina na stokach Palavy to brzmi bardzo intrygująco. :-)

        Pozostając w bezpośredniej bliskości geograficznej od wyżej wymienionego producenta, a niestety oddalając się od oferty „winozmoraw” chciałbym zwrócić uwagę na dwóch innych winiarzy o których warto wiedzieć. Nie reprezentują oni co prawda modnego obecnie nurtu naturalistycznego, ale gwarantują wysoką jakość swoich win. Obaj na co dzień pracują u miejscowego potentata Volaříka, a oprócz tego prowadzą niewielkie rodzinne winiarnie. Pierwszy z nich to: Filip Mlýnek z Dolních Dunajovic, a drugi Jindřich Kadrnka z Březí. Myślę, że wina obu warto spróbować.

        Pozdrawiam

        • LechM

          GrzegorzC

          Miejscowości Březí i Dolní Dunajovice to mekka świetnych welschrieslingów (Ryzlink vlašský) a wymienieni producenci naleža do czolówki w regionie. Dodalbym jeszcze Vinařství Kňourek z Březí – pan Antonín to mlody winiarz o olbrzymiej wiedzy a jego wina i cala winnica godne sa polecenia.