Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Adarmando 2011

Komentarze
jh
Umnryjski lokales trebbiano spoletino.

Tabarrini Adarmando Umbria bianco 2011 

Paweł Muratow opisując przed stu laty umbryjski krajobraz zwrócił uwagę na pola, na których rosną stare wierzby, spowite stuletnimi winnymi łozami. Czytałem ten opis wielokrotnie, ale nigdy nie zastanowiła mnie owa zagadkowa symbioza wierzby z winoroślą. Dopiero niedawno w Montefalco dowiedziałem się, że w tak nieortodoksyjny sposób uprawiano kiedyś jeden z rdzennych umbryjskich szczepów – trebbiano spoletino, a w trakcie swojej włoskiej podróży rosyjski historyk sztuki wielokrotnie natykał się w Umbrii na winne łozy podwiązane pod gałęzie wierzb, klonów, wiązów i jesionów.

Niestety ten sposób prowadzenia winnicy należy do przeszłości i zwisające z drzewa kiście winogron ujrzeć można już tylko w kilku winnicach położonych między Spoleto i Montefalco. Nie zapomniano jednak o lokalnej odmianie, której w ostatnich latach wiele uwagi poświęcili najambitniejsi umbryjscy producenci jak Antonelli, Perticaia, Tenuta Bellafonte, Paolo Bea czy Tabarrini. Można wręcz mówić o renesansie trebbiano spoletino.

Jedno z tych rzadkich win – Tabarrini Adarmando 2011 (74 zł) można znaleźć warszawskim sklepie WineAndYou przy ul. Malczewskiego 6. Trebbiano spoletino w interpretacji Tabarrini to pachnące miodem i cytrusami, intensywne wino o delikatnie oleistych ustach i dobrej kwasowości. Jak pokazała pionowa degustacja w Montefalco (do rocznika 2007) wino bardzo dobrze się starzeje, a z wiekiem staje się bardziej miodowe i oleiste, zachowując dobrą równowagę.

Próżno na etykiecie Adarmando szukać nazwy szczepu, ale jak wyjaśnił twórca wina Giampaolo Tabarrini jeszcze kilka lat temu trebbiano spoletino była nagminnie mylone z innymi włoskimi trebbiano, więc łatwiej było wypromować białe wino o wdzięcznej nazwie Adarmando, niż wyjaśniać odmianowe zawiłości.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.