Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Najlepsze wina 2016 roku

Komentarze

Najlepsze wino musujące

Ręka świerzbi, żeby to wyróżnienie przyznać Cavie Recaredo Rosat Intens, którą polecałem entuzjastycznie nie dalej jak wczoraj. Jeszcze czuję jej niesamowity wiśniowy smak, a taka krótka pamięć sprzyja medalom. Byłbym jednak niesprawiedliwy wobec paru wybitnych szampanów, które degustowałem (a właściwie piłem – gdy nikt nie patrzył, dolałem sobie drugi i trzeci kieliszek). A najlepszym z nich był Deutz William Deutz 2002. Posmak tego wina – prażone orzechy laskowe skropione kroplą soku z tunezyjskiej cytryny – też właściwie jeszcze czuję, bo było to niewątpliwie najdłuższe wino białe tegorocznych degustacji. Niezapomniane!

deutz-william-deutz-2002

Najlepsze wino białe do 30 zł

Greyrock Hawke's Bay Sauvignon Blanc-ikona

Importerzy tanich win, czyli marketowe sieci, w tym roku nas w tej kategorii nie rozpieszczali. Mieliśmy albo reaktywację win już dobrze znanych – tu na czoło wysuwa się nowozelandzki Greyrock Sauvignon Blanc w Biedronce, który mimo swej solidności już mi się przejadł – albo mało inspirujące wrzutki na zasadzie łapanki „kto tańszy”. Na tym polu zawiodła zwłaszcza Francja – bodaj tylko Muscadet Gadais z Lidla przynosił prawdziwą satysfakcję. Jedynie prawdziwie ciekawe nowe wino marketowe, które zapamiętałem, to portugalska Defesa z Biedronki, która jednak kosztuje aż 29,99 zł. Dlatego w tej kategorii wyróżniam wino o jedną trzecią tańsze, którego każda butelka przyniosła mi moment przyjemności z picia – jest soczyste, mocno owocowe, dobrze zrobione i do tego bratankowe – Dereszla Tokaji Furmint semi-dry 2015 (19,99 zł w Lidlu, dostępny jeszcze tu i tam).

Dereszla Tokaji Furmint semidry 2015

Najlepsze wino białe z Nowego Świata

vassefelix-heytesbury-chardonnay

Sporo doskonałych win. Dwa zapamiętam z kwietniowej prezentacji win z Australii w Warszawie – genialnie kompletny Heytesbury Chardonnay 2014 od Vasse Felix w Zachodniej Australii (niedostępny w Polsce) oraz imponujący Clare Valley Riesling Merle od Pikes (atrakcyjna cena 107 zł w Wine Express). Fantastycznie piło się chilijskie Sauvignony od Amayny – takie pełne, inteligentnie beczkowane, długo dojrzewane nad osadem wina białe to typ, który aktualnie odpowiada mi najbardziej. Ale najwięcej emocji – bo trwały one dwa dni – przyniosła niedawna butelka nowozelandzkiego Taihoa Sauvignon Blanc 2013 od Astrolabe. Niby wszyscy się już znudzili powtarzalnością zelandzkich Sauvignon, tymczasem one wcale takie jednakowe nie są i co jakiś czas zdarzy się właśnie taka smakowo-intelektualna bomba.

astrolabe-taihoa-vineyard-sauvignon-blanc-ikona

Najlepsze wino białe

salomon-gelber-traminer-wildrosen

Powyższe wina zamorskie były bardzo podniecające. Ale nie da się ukryć, że Europa potwierdziła swój prymat w wielkich winach białych wielokrotnie. Ogromnych emocji dostarczyły greckie Santorini od Sigalasa czy Pazo Señoráns Albariño Selección de Añada 2008, o którym pisałem tutaj (powrócę do niego po Świętach, bo ma już polskiego importera). Był to dla mnie też rok wspaniałych win białych z Austrii – wiosną na łopatki rozłożył swoim wybitnym Sauvignon Nussberg styryjski Gross, w sierpniu przedarłem się przez 200 win ze znakomitego rocznika 2015 – tutaj ozdobą był Schloss Gobelsburg Lamm Grüner Veltliner, wino absolutne w zamiarze i realizacji, tak mineralne, że aż kwiatowe. Na tym samym wyjeździe odkryciem był Gelber Traminer Wildrosen 2011 od Salomona, jedyne takie wytrawne wino z ultrarzadkiej mutacji Traminera o niesamowitej fakturze mandarynkowego crème brûlée… Ale najlepsze wino białe w tym roku nalał mi Zoltán Demeter w Tokaju – Furmint Boda 2015 ze 100-letnich krzewów na ostatnim wygasłym wulkanie w Sárospatak, oczyszczone ze wszystkich nut szczepowych, owocowych, pachnące czystym kryształem…

zoltan-demeter-furmint-boda-2015

Najlepsze wino polskie

Tutaj zwycięzca może być tylko jeden – Johanniter Ultra 2015 z Domu Bliskowice. „Esencja mandarynki, ciepły zachód słońca nad wiślaną wysoczyzną, koniec lata o słodkim smaku moreli i pikantnym wspomnieniu wypadów na Wschód” – żaden rodzimy sok z winogron nie wywołał takich emocji i wrażeń, choć doskonałych butelek nie brakowało – najnowszą był wytworny, zaskakujący Kadryl z Winnicy Equus, a przecież w tym roku mieliśmy fantastyczny debiut Winnicy Jakubów czy ekscytujące nowe wynalazki z Winnicy Płochockich. Polskie wino jest dziś nie poznania wobec swoich wcześniejszych wcieleń, a przecież w kolejnym roczniku wykonaliśmy kolejny krok naprzód – w Domu Bliskowice na własnych skórkach fermentował „ultra” już nie tylko Johanniter, ale nawet Riesling. Zatem do ponownego usłyszenia wkrótce!

Dom Bliskowice Johanniter Ultra 2015 ikona

Najlepsze wino różowe

Tutaj żadnych wątpliwości być nie może – sierpniowa degustacja prowansalskich rosé z Winnic Europy skradła show. Co zdumiewające, podstawowe wino Château La Calisse w roczniku 2015 okazało się ciekawsze od droższej i zwykle bezkonkurencyjnej Cuvée Patricia Ortelli. Tym lepiej dla nas – oszczędzamy 11 zł. Na kolejnych stopniach podium wspomniana już Cava Recaredo Intens oraz różowa Rioja Valenciso. Pijmy róż! Ja zacznę już w czasie Wigilii – wino różowe pasuje na niej do wszystkiego, od śledzia przez kapustę do karpia.

Château La Calisse Coteaux Varois Rosé 2015

Najlepsze czerwone do 30 zł

Fontana Uclés Monte Carbonero

Hegemonię na tej półce potwierdziła Biedronka. Chociaż z perspektywy całego roku zaliczyła sporo wpadek i ofert kompletnie nieudanych, to wrzuciła też kilka niewątpliwych hitów. Dwa kolejne roczniki Monte Carbonero z La Manchy to z pewnością najlepsze wino, które w 2016 roku można było kupić za 11,99 zł. Pojawiło się kilka ciekawych nowości z Portugalii – Conde de Vimioso, wspomniana Defesa w wersji czerwonej, ale najlepszą butelką była niewątpliwie reaktywowana Gadiva 2014 z doliny Douro – za 16,99 zł wino wprost idealne w swoim przedziale.

lavradores-de-feitoria-douro-gadiva-tinto-2014-kopia

Najlepsze czerwone z Nowego Świata

Jamsheed Beechworth Syrah – etykieta

Dużej klasy wina zaprezentował na zaproszenie importera Vive le Vin Gary Mills z Jamsheed. Takie Shirazy (a właściwie Syrah!) jak Seville 2013 i Beechworth 2013 piłbym co dzień z równą przyjemnością co wielkie Barolo. Ale to było niemal niczym wobec baterii wspaniałości, jakie w małym gronie wypiliśmy z Paulem Lato z Kalifornii. Jego Pinot Noir z pojedynczych winnic (nie mówiąc o Syrah) – The Contender 2013Suerte 2013 – to było absolutne mistrzostwo świata. Lato od paru lat szuka dobrego importera w Polsce, doprawdy nie wiem, co Was powstrzymuje…

paul-lato-pinot-noirs

Najlepsze czerwone

girolamo-russo_etna-san_lorenzo_2012

Tutaj najbardziej zażarta konkurencja. Bo co powiedzieć o sytuacji, gdy L‘Ermita Palaciosa nie wskakuje nawet do najlepszej dziesiątki win roku (bardziej podeszło mi kilka innych Prioratów czerwcowego wyjazdu Winicjatywy, np. Clos Figueres 2007 czy Terroir al Límit Les Manyes 2013), a legendarne Barolo Monfortino 2010 od Giacomo Conterno z trudem mieści się na moim prywatnym podium? Nie wiem, czy od Monfortino nie poruszyła mnie bardziej Etna San Lorenzo 2012 od Girolamo Russo, malinowy oddech wulkanu z pokruszonym czarnym pieprzem (dostępne w Winemates). Na drugim stopniu podium Quinta do Vale Dona Maria z Douro z historycznego rocznika 2011 – ale tylko w butelce magnum… Szczęśliwi ci, którzy takie półtora litra przytulili. Ale jeszcze większego farta mają nieliczni posiadacze mojego najlepszego wina w tym roku: Vega Sicilia Único Reserva Especial (edycja 2015, czyli unikatowa mieszanka roczników 1994, 1996 i 2000). Wiele legendarnych win tego świata nie dorasta do własnej aury, a w każdym razie oczekuje się od nich więcej, niż są w stanie dać. Vega Sicilia, nalewana szczodrym gestem na degustacji organizowanej przez Winkolekcję, dorosła.

vega-sicilia-unico-reserva-especial-2015

Najlepsze wino słodkie

Gizella Tokaji Aszu 6P Dénes 2013

Życie mnie w tym roku rozpieściło. Dzięki corocznej bytności na Aukcji Tokajskiej do mojego kieliszka trafiła wiele wspaniałych tokajów, m.in. 98-punktowe Aszú 2008 od Zoltána Demetera, 99-punktowe 2013 od Istvána Balassy i najlepsze z nich – 100-punktowe Aszú Dénes 2013 od Gizelli, o którym pisałem już tutaj. To wszystko boskie butelki i mam nadzieję, że wkrótce napiję się ich ponownie. Natomiast ponownie raczej nie spróbuję żadnego z wielkich porto z XIX wieku, które rozjechały mnie walcem. A z nich dwa ponad 100-letnie wina zabutelkowane przez Quinta do Vallado. Adelaide Tributa to prawdopodobnie porto z 1866 roku, zabutelkowane po 150 latach w beczce! Doznanie jedyne w swoim rodzaju. A importer Vallado Robert Mielżyński ostatnio złożył świąteczne życzenia dziennikarzom, otwierając probówkę zawierającą najnowsze wino tego rodzaju – Vallado A.B.F. 1888. Dziesięć kropel tego niebywale złożonego nektaru to było najlepsze wino słodkie tego roku – to było najlepsze wino 2016 roku. Wszystkiego najlepszego!

quinta-do-vallado-abf-1888

Komentarze

 • Sławek Chrzczonowicz

  co do Paula Lato – pinoty rewelacyjne ale logo zbyt podobne do Luisa Pato ;)

 • Kattunge Kerstin

  Kiedy degustacja Greyrocka 2016? Jest na półkach od około tygodnia. Mnie smakuje bardzo! Jest przyjemnie świeży, owoce egzotyczne są, ale bez karykatury, bardzo pijalny, równowaga jest, może trochę mniej skoncentrowany od poprzedniego, ale w moim odczuciu lepszy od 2015.

 • Robert Borowski

  Właśnie, to temat gorętszy niż dziecko Lewandowskich. Najchetniej przeczytałbym recenzję kol. Czerwińskiego.

 • Robert Borowski

  Mam orzechy laskowe, chciałbym dokupić tunezyjskie cytryny, bo na rocznikowego Deutza brak funduszy. Czekam na propozycje.

 • Marcin Czerwiński

  Służę. Zakładam, że to plonk ;)

 • Robert Borowski

  Uuu. Chciałem brać kartonami zamiast sąser.

 • Pepe

  O co chodzi z tymjedynym winem na świecie z Gelber Traminera? Przecież w Austrii jest sporo win z tego szczepu? Zreszta cena 13 eur za butelkę tez nie świadczy o jakiejś wyjątkowości.

 • Pepe

  W Broniszach dostępne… :-)
  Trzeba tylko cała skrzynkę wziąć…

 • On już od tak dawna jest na półkach, że byście zdążyli tira wywieźć przez ten czas. ;-)

 • Nie do końca, w Austrii potocznie Gelber Traminer nazywa się Roter Traminera czyli Savagnin Rose (niearomatyczna wersja Gewürztraminera), który faktycznie występuje na szeroką skalę. Jest to jednak błędne, gdyż występuje mutacja tego szczepu o złotej, a nie różowej skórce (fr. Savagnin Doré) i to do niej powinno się ograniczać stosowanie terminu Gelber Traminer. Tej ostatniej odmiany w Austrii jest wg mojej wiedzy 7 ha – z czego tylko Salomon butelkuje obecnie wino wytrawne (w tym sensie „jedyne” – poprawię to w tekście żeby nie było wątpliwości). Drugim producentem który ma tego szczepu więcej niż parę krzaków jest Knoll, ale wg moich ostatnich informacji miał przestać butelkowanie swojego wina Gelber Traminer Smaragd, chociaż rocznik 2012 wciąż jest dostępny na rynku.
  Tutaj informacja ze strony Austrian Wine Marketing Board o rozróżnianiu Gelbera:
  http://www.oesterreichwein.at/unser-wein/oesterreichs-rebsorten/weisswein/traminer-gewuerztraminer-roter-traminer-gelber-traminer/

  a tu info z najnowszego wydania Wine Grapes czyli ostatecznej instancji w tej kwestii:

 • Ja już piłem, moim zdaniem niczym się nie różni od 2015.

 • A nie masz zniżki pracowniczej w tym Auchan na Heidsiecka Blanc des Millénaires? Potem z jakimś sommelierem od Mielża byś się po prostu zamienił ;-)

 • Marcin Krzyszczyk

  Po latach czytania jaki to Greyrock fajny, kilka tygodni temu zakupilem i sprawdzilem i naprawde nie wiem dlaczego to taki hit? Bardzo mierne winko, mysle ze najlepiej by sie spawdzilo jako spritzer przy koszeniu trawnika, cieplym czerwcowym popoludniem.

 • Pepe

  Dzięki. No właśnie piłem tego od Knolla Smaragda, ale rewelacji nie było. Jakies takie mało świeże bylo. Jest dostępny 2013 rocznik, tak samo w Dreisiebner Stammhaus.

 • GrzegorzC

  Korzystając z tego artykułu również pozwolę sobie przedstawić sobie mój własny „the best of 2016”

  Niektórzy z Państwa pomyślą zapewne, że jest to niczym nie uzasadnione chwalenie się i zadzieranie nosa i… pewnie będą mieli rację. ;-)

  Zaznaczam, że moje wybory są raczej zapisem chwili, niż długotrwałej rzetelnej analizy podpartej wielką wiedzą i długoletnim doświadczeniem. Ot takie tam impresje przeciętnego winopijcy. W innych okolicznościach przyrody i w innym układzie gwiazd były by pewnie zupełnie inne. A więc do rzeczy. ;-)

  1. W kategorii drużynowej pierwsze miejsce zajmują tokajskie wina zaprezentowane 21.11.2016. Po wyjaśnienia zapraszam do artykułu Red. Nacz. z dnia wczorajszego. https://uploads.disquscdn.com/images/0a52276cc1dfae6b679de73a4733d0ecc813ba9df641c9662d278d166ef9129d.jpg
  2. Puchar Narodów zdobywają morawskie wina z Czech. Nie prezentowały być może najwyższej jakości, lecz chciałbym je wyróżnić za niezwykle wysoki średni poziom. Nie wypiłem żadnej butelki (a wypiłem ich sporo) która by mnie rozczarowała (być może z powodu odpowiedniej, przemyślanej selekcji?). https://uploads.disquscdn.com/images/11eb1a583f50e266e68f53cbb32695dae267bb75bd5a33b0519738d5ebf7ad40.jpg
  3. Najlepsze wina. Tu jakże by inaczej dwie główne nagrody trafiają do Wachau.
  a) Jamek 2001 Ried Liebenberg Grüner Veltliner Smaragd; https://uploads.disquscdn.com/images/b0e2f0d8c65ebccc47bf5f17d77b8618f31d579a7c9d7b93a572045daf8670e0.jpg
  b) Schmelz 2010 Pichl Point Grüner Veltliner Smaragd. Obydwa za złożoność, bogactwo i piękny kwasowy kręgosłup trzymający wszystko do kupy. https://uploads.disquscdn.com/images/24eebfc72bc656cb213ab648bf8da7b0d50ada92bf0b7fd6c8dea27503d111dd.jpg
  4. W kategorii: Niczym nie zmącona, bezrefleksyjna radość picia wina w letnim anturażu – dwie równorzędne nagrody trafiają również do Austrii, tym razem do Burgenlandu i Styrii.
  a) Mariell Muskateller 2015 Frizzante;
  https://uploads.disquscdn.com/images/605318c936adadd3f3c8f7f23ed1172d5318d69325025a653600f1049809f847.jpg
  b) Reiterer Frizzante Schilcher Rose 2015. Za świerzość, rześkość i przyjemny kwasek nie pozwalający tym winom oklapnąć. https://uploads.disquscdn.com/images/e5758d8107e0a6d2ab65ff0a77d317715f38f5eb0713f5a21be8dc530b6673f1.jpg
  5. Największe zaskoczenie (in plus oczywiście) roku. Spodziewałem się oczywiście, że te wina będą dobre, ale, że aż tak! Dwie nagrody ex aequo lądują w Tokaju i Oltenii w Rumunii.
  a) Gizella Pince Barát-dűlő Hárslevelű 2008. Ten prosty late harvest (57 g cukru/litr) swą złożonością,bogactwem i równowagą rozkłada na łopatki wiele wydawałoby się bardziej złożonych bogatych i zrównoważonych Aszú. https://uploads.disquscdn.com/images/0d422e053cdb4d90ffa64f133b5b56243609896d28b9af40a50425238eeef330.jpg
  b) Domeniul Coroanei Minima Moralia Sinceritate 2011. Kupaż beczkowanego Viogniera, niebeczkowanego Viogniera oraz Tămâioasă Românească. Niektórzy pewnie powiedzą, że to bardzo międzynarodowe wino, mało rumuńskie. Ale jak zrobione! Eleganckie, kulturalne niezwykle złożone. Mało piłem win które byłyby tak doskonale złożone. No i ta intrygująca etykieta… https://uploads.disquscdn.com/images/91202ff1622a243edf7d70fc876e0290b8ada09c6757d0bbed01105e7afbf423.jpg
  6. Ostatnia kategoria. Najpiękniejsze winiarskie krajobrazy. Odwiedziłem na prawdę wiele szeroko rozumianych środkowo-europejskich regionów winiarskich, ale szczególnie jeden urzekł mnie swą sielskością i malowniczością: Austriacka Styria. https://uploads.disquscdn.com/images/bb9e44c3c3c06125149160beafe9494f9d2caf7ace690763046da0a55fd6bdb5.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/140277bc39a44da9323c04631bb81e7099de418a59e8df2e56e4da6a5b24141c.jpg
  A na deser jeszcze: Najlepsze wino domu 2016. ;-) :-) (dla ułatwienia dodam, że litera C w moim nicku nie jest przypadkowa ;-) :-) ). https://uploads.disquscdn.com/images/8a51dc27e667e63fb1d73295b074d8e3f0710f31c773171994a2f5e82ff9a303.jpg

  Życzę Wam wszystkich wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i żeby wszystkie wina jakie wypijacie smakowały Wam tak samo jak te które smakowały mi. :-)

  Ps. Mam nadzieję , że najlepsze wina 2016 roku dopiero przede mną. To pierwsza butelka jaką otworzę w te Święta. :-) https://uploads.disquscdn.com/images/7d7735c25d66167fa49ac4f46c4f6f4a5a60d2e7b37b72e444a0ab272379fee2.jpg

 • Wszystkiego najlepszego!

 • tom

  Panie Wojtku, naprawdę 2015 dereszla zasługuje na wyróżnienie? Moim zdaniem takie wino zasługuje na mierną ocenę a cena jego nie powinna wynosić więcej niż 400 ft ,W porównaniu do 2013 roku, który był tez w lidlu to jest porównanie jak niebo do ziemi.

 • Kilkakrotnie pite za każdym razem mnie zadowoliło. Za 19,99 zł uważam, że to hit.
  Uwaga, mowa o winie Furmint semi-dry a nie o winie Dereszla Dry dostępnym w podobnej cenie.

 • valdano

  Moim skromnym zdaniem w tym roku Owad mial lepsze SB a mianowice Concha y Toro Sauvignon Blanc Selección Premium 2016:)

 • Zgadzam się że dobre, ale przeszkadzał mi w nim cukier i dlatego go nie wyróżniłem.

 • WinoBlisko

  Lato już ma importera :) skrzynki w tej chwili jakieś 800 km od Wawy.
  I nie było łatwo wbrew pozorom.

 • JM

  Lubię zawsze czytać takie podsumowania, pozazdrościć perełek,których nie będzie mi pewnie dane pić, choć parę solidnych degustacji w tym roku miało miejsce.

  Z żalem stwierdzam, że w kategorii win marketowych do 30 zł, które Winicjatywa wysoko oceniła czyli na „trzy serca” żadna z butelek, na które się skusiłem nie uzyskała u mnie takich not. Można (i świetnie) różnić się w gustach smaków, ale nie podzielam, aby te „trzy gwiazdkowe” butelki miały w magazynku 85-86 punktowe napoje. Troszkę dla mnie przestrzelone te noty… Moja strata..Wspomniana Defesa – 82-83 pkt..To samo Gadiva- smaczna,lekka,ale to poziom marketowy i znowu 82-83 pkt. Monte Carbonero – 81 pkt, Petirrojo, Parajes, Concha Y Toro to samo – 82-83 pkt….Można mnożyć,ale nie o to chodzi. Zauważyłem ten skok w ocenach ♥♥♥ win z Biedronki i początkowo pomyślałem, że fajnie, że idą (Biedronka) w progres, ale po weryfikacjach okazało się, że nic się nie zmieniło.. Przyznam, że zastanawiałem się czy te noty to nie chwyt marketingowy Winicjatywy..(kto by nie chciał czytać o wszędzie dostępnych winach 85-86 pkt do 30 zł).

  Cenię Waszą pracę, fajnie poczytać o winach, ciekawostkach z nimi związanymi, o terminach nowych ofert marketów/dyskontów oraz o nowościach u importerów, ale z żalem – jak wyżej – nie mogę polegać na notach ♥♥♥ do 30 zł.

  Żałuję,że nie opisaliście Chateau Lagrave – Aubert 2010 z Lidla, cena regularna 29,99 zł. Według mnie najlepsza czerwona butelka marketowa 2016roku. ♥♥♥+

  Życzę całej drużynie Winicjatywy wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

 • Ten problem nazywa się kalibracją. U nas wynikł z odwrotnego problemu – na ♥♥♥ oceniane były wina od niezależnych importerów, które w degustacjach w ciemno przegrywały z wybranymi winami z marketów. Dlatego teraz większość win degustujemy w ciemno – również te z marketów.

 • Robert Borowski

  Gramonę już piłem, więc dobrze się składa z recenzją Recaredo rose. Sylwester będzie szampańsko-kawowy.

 • JM

  To może te wina od niezależnych importerów jednak na ♥♥♥ nie zasługiwały…i te z marketów też,a różnice były minimalne…;)

 • No właśnie na tym polega kalibracja. Bierze się wino powszechnie uważane za 86-punktowe i degustuje inne przeciw niemu w ciemno, kilkukrotnie, aż do ustalenia prawidłowości.

 • JM

  To poczekam jeszcze trochę na prawidłową prawidłowość;) i jak się ułoży w czasie to się przyjrzę.

 • eli

  Witam wszystkich.Prawda jest taka, że takich ♥♥♥ win czerwonych wytrawnych do trzydziestu złotych nie ma.Myślę że jest to związane z cenami walut.Najlepsze czerwone wytrawne z marketu to Gal Tibor Bikaver Superior z Lidla za 40 zł.Z białych,większy wybór, pochwalę Rías Baixas Abellio 2015 za 20 zł .Mój hit z ostatnich paru lat to Margaux Chateau d’Arsac 2011, po przecenie za 40 zł w 2014.

 • GrzegorzC
 • JM

  Witam,
  myślę,że są,ale jest ich proporcjonalnie mniej niż butelek ♥♥♥ za 50-60 zł i to wydaje się być naturalne. Stąd taka gratka wyrwać parę takich etykiet w skali roku. Tibora nie piłem, d’Arsac to jednak inna bajka cenowa, po prostu dostał Pan w promocji. Tak oceniając można by potraktować Talbota z 2010 jako najlepsze wino z marketu do 50 zł,bo za tyle był też przeceniony….Wspomniany przeze mnie Chateau Lagrave – Aubert 2010 to przykład takiej butelki, regularna cena 29,99 zł,szkoda,że nie ma co już na półkach.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i wesołych Świąt!

 • Kwiat
 • Darek GL

  Wrzuć fotkę na FB grupa „Wino kolekcje wymienię odstapię”
  https://www.facebook.com/groups/1055301074535770/?ref=bookmarks

 • Izraelska „petarda” o smaku dżemu jeżynowego na asfalcie ale wg moich doświadczeń już u kresu swoich sił.

 • Marcin Aleksander

  Panie Wojtku, nie wiem co to znaczy „wino marketowe” (według mnie nie ma takiego tworu), ale oceniane już przez Pana Chateau Les Fontenelles Bergerac z Leclerca (to też market!) bije na głowę wyróżnione SB z owada i Furminta z Lidla.

 • Tak to prawda, ale ono było tylko chwilkę w jednym markecie, więc go nie brałem pod uwagę, bo w tej kategorii chciałem wyróżnić wina powszechnie dostępne.

 • Marcin Aleksander

  Ok, rozumiem. Ale kilku wyróżnionych win chyba w ogóle nie ma na polskim rynku ;). Niemniej pomysł z wyróżnieniami na pewno fajny, inspirujący. Najlepszego!

 • Robert Borowski

  Niedawno otworzyłem to Bergerac w ciemno i pomyślałem, że zaplątała mi się butelka za 50-80 zł. Zdumiało mnie nieco, że wino za ok. 25 zł jest tak subtelnie beczkowane – jak Bordeaux ze średniej półki!

 • Wszystko spoko poza Dereszla. 2 razy pite, 2 razy na mojej twarzy gościł smutek i żal.

 • denko

  Poza Dereszlą. Dużo degustacji, mniej zdegustowania w 2017r. życzę.

 • Tomasz Wagner

  :-) fakt. Ale raczej font, Pato logo to kaczki, skądinąd konsekwentnie.

 • marek

  A tutaj podsumowanie najlepszych 10 win wypitych przez Jeffa Leve w 2016 robi wrażenie hehehe:
  http://www.thewinecellarinsider.com/2016/12/top-ten-best-wines-tasted-2016/

 • Label drinking!!!

 • marek

  nieprawda, po prostu to jest osoba którą stać ( i jego kompanów) na picie takich win. Całe szczęście że dzieli się swoimi wrażeniami i opisami dzięki czemu czytelnicy mogą przeczytać jak smakują wina, które najprawdopodobniej nigdy w życiu nie spróbują ;-)

 • marek

  A tutaj sam R.Parker:
  Top 3 Most Outstanding New / Current Release Wines of the Year:
  – Harlan Estate 2013 Proprietary Red (mostly Cabernet Sauvignon)
  – Abreu 2013 Thorevilos Vineyard Proprietary Red (mostly Cabernet Sauvignon with a lot of Cabernet Franc in it)
  – Bevan Cellars 2014 Tench Vineyard Cabernet Sauvignon

  Top 3 Greatest Wine Drinking Experiences:
  – Beaulieu 1968 Georges de Latour Private Reserve Cabernet Sauvignon
  – Charles Krug 1959
  – Diamond Creek 1976 Volcanic Hill

  Monica Larner ( Wine Advocate):
  Top 3 Most Outstanding New or Current Releases:
  – Avignonesi 2001 Vin Santo di Montepulciano Occhio di Pernice
  – Isole e Olena 2013 CepparelloGaja
  – 2013 Barbaresco Sorì San Lorenzo

  Top 3 Greatest Wine Drinking Experiences :
  – Petrolo 1997 Galatrona
  – Quintarelli 2008 Valpolicella Classico Superiore
  – Casanova di Neri 1979 Brunello di Montalcino

  Jeb Dunnuck ( Wine Advocate)
  Greatest Wine Drinking Experiences:
  -2007 Harlan Estate
  -2002 Insignia
  -2009 Palmer
  -2009 Cheval Blanc
  -2003 Chave Hermitage Blanc
  -2006 Chapoutier Ermitage l’Ermite Blanc
  -2009 Stephane Ogier Côte Rôtie Belle Helene
  -2003 Guigal Hermitage Ex Voto
  -2005 Chapoutier M2 Pomerol Ermitage
  -2005 Sine Qua Non Atlantis Fe203 1A (Syrah)
  -2007 Clos Saint Jean Deus Ex Machina
  -2007 Saint Prefert Châteauneuf du Pape Collection Charles Giraud

  Mark Squires ( Wine Advocate) najlepsze spróbowane w 2016 z poszczególnych krajów:
  Najlepsza Portugalia:
  – 2015 Conceito „Unico” Branco
  – 2012 Quinta do Monte d’Oiro „Ex Aequo
  – 2011 Herdade do Mouchão Tinto

  Najlepsza Grecja:
  – 2015 Estate Argyros Santorini Estate
  – 2011 Kir-Yianni Diaporos Block 5
  – 2015 Alpha Estate Sauvignon Blanc „Barrel Fermented” Kalyvia Vineyard

  Najlepsze z Izraela:
  – 2012 Tulip Black Tulip
  – 2015 Domaine du Castel Chardonnay Blanc du Castel
  – 2005 Flam Cabernet Sauvignon Reserve

 • Najdroższy Panie Marku, najbardziej w 2017 roku życzę Panu poczucia humoru i dystansu. A w drugiej kolejności, żeby Pana naprawdę podnieciło jakieś tanie winko.

 • marek

  Dziękuje za życzenia ;-) a ja życzę Panu żeby Pana podnieciło coś super drogiego z Kalifornii ;-)
  PS. w 2016 bardzo spodobało mi się polecane przez Pana Arbello Albarino 2015 z Lidla za 17 zł na wyprzedaży, od czasu Monasterio Gran Reserva 2006 z Biedry to najbardziej podniecające tanie winko jakie piłem.