Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Ludzie cydru: Marcin i Jakub Lorkowie

Komentarze
Marcin i Kuba Lorkowie.
Marcin i Kuba Lorkowie. © Marcin Lorek.

Marcin i Kuba Lorkowie,

Koziarnia

Razem prowadzą rodzinne gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia i winnice Smykań. Cydrem zajęli się przez przypadek – kupili kawałek sadu z jabłkami i coś trzeba było z nimi zrobić. Sad miał być wykarczowany pod winnice ale został. Teraz planują wypuścić cydr na rynek. Niedawno założyli spółkę Slow Flow Group, która w przyszłości będzie się zajmować nie tylko cydrami.

Dlaczego cydr?

Przez przypadek. Zajmowaliśmy się produkcją wina i pomyśleliśmy, czemuż nie zająć się też cydrem. Mieszkamy w gminie sadownicze, gdzie można znaleźć nawet 100-letnie jabłonie. Staramy się tak współpracować z miejscowymi rolnikami żeby zachować stare sady, które coraz częściej są karczowane pod sady wielkotowarowe.

Żeby robić cydr w Polsce trzeba…

Trzeba tylko chcieć.

W jakim kierunku będzie się rozwijał polski cydr?

Mamy nadzieję, że w jak najlepszym. Widać duże zainteresowanie tym produktem, w najbliższych latach sprzedaż cydru na pewno będzie rosła. Powstanie jeszcze kilku lokalnych producentów, którzy wprowadzą do sprzedaży swoje cydr.

Najlepsze jabłka do produkcji cydru to…

Powoli uczymy się, które odmiany jabłek są najlepsze na cydr. My używamy tylko starych odmian, które nie wymagają pryskania. W najbliższej przyszłości chcemy zrobić cydry jednoodmianowe – wtedy będzie wiadomo, co się najlepiej sprawdza.

Moim cydrem najlepiej popijać…

Cydry świetnie pasują do wielu dań. Wiele jest jeszcze do odkrycia, ale cydr jest bardzo wdzięcznym produktem w kuchni. Moje ulubione połączenia to biała kiełbasa z cebulą i ziołami na cydrze, królik w cydrze czy świetne risotto na cydrze. Cydr też świetnie gasi pragnienie w upalny dzień.

Największe marzenie polskiego cydrownika to…

Moim marzeniem jest żeby powstały sady, w których będą sadzone tylko cydrowe odmiany jabłoni.

Wszystkie cydry Marcina i Kuby Lorków są wytrawne, z naturalnym gazem powstałym w wyniku wtórnej fermentacji w butelce. Do produkcji używane są tylko niepryskane jabłka z ekologicznych sadów – najczęściej ze starych, 60-letnich jabłoni. Cydry nie są siarkowane na żadnym etapie produkcji. W tej chwili nie są dostępne w sprzedaży, ale to ma się zmienić w najbliższej przyszłości. 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.