Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Klasyfikacja win w Burgundii

Komentarze

Burgundia zdaje się na pierwszy rzut oka oazą stabilności i przejrzystości systemu oznaczania win, zwłaszcza przy skomplikowanym systemie w Bordeaux. Formalnie tak właśnie jest, w rzeczywistości natomiast system AOC, choć wydaje się prosty i logiczny, zawiera sporo niekonsekwencji. Na obszarze 100 tys. ha w Bordeaux mamy ok. 60 stref AOC, natomiast w dziesięciokrotnie mniejszej Burgundii jest ich dwa razy tyle. W efekcie orientacja wśród burgundów jest znacznie trudniejsza niż win z Bordeaux.

Ponad połowa wytwarzanych w Burgundii win należy do którejś z apelacji regionalnych (fr. AOC régionales lub génériques). Można je podzielić na trzy grupy. Pierwsza to AOC Bourgogne (wina spokojne wytwarzane w całym regionie z odmian chardonnay i pinot noir).

Typowa etykieta wina z AOC Bourgogne.

Do drugiej grupy należą apelacje subregionalne (obejmujące część regionu), np: Bourgogne Côtes d’Auxerre, Bourgogne Chitry, Bourgogne-Hautes Côtes de Nuits, Bourgogne Côte Chalonnaise i parę innych, a także Mâcon, Mâcon-Villages i Mâcon Supérieur. Podobnie jak dla AOC Bourgogne, białe wina wytwarzane są ze szczepu chardonnay, a czerwone z pinot noir. I tu mamy pierwszą komplikację. Przepisy apelacji Mâcon dopuszczają użycie odmiany gamay, ale wówczas nie etykiecie nie może pojawić się nazwa Bourgogne, z kolei wina z Mâcon z czystego pinot noir mają również prawo do apelacji AOC Bourgogne. Uff! A miało być prosto.

Wino z AOC Bourgogne Côte Chalonnaise. Dodatkowym oznaczeniem parceli jest Mont-Avril.

Trzecią grupę apelacji o statusie regionalnym stanowią apelacje pokrywające cały region Burgundii, natomiast wyróżnione ze względu na szczep bądź rodzaj wina. Są to:

Bourgogne Grand Ordinaire – AOC dla win białych, mieszanych z chardonnay, pinot blanc i aligoté oraz dla win czerwonych z pinot noir, pinot gris, gamay i dwóch niemal zapomnianych szczepów – césar i tressot.

Bourgogne Passetoutgrains – AOC dla win czerwonych z mieszanki pinot noir (minimum 1/3) i gamay.

Bourgogne Aligoté – AOC dla win białych ze szczepu aligoté.

Crémant de Bourgogne – AOC dla win musujących białych i różowych, wytwarzanych metodą klasyczną z odmian: chardonnay, aligoté, sacy, pinot noir i gamay.

Bourgogne Mousseux – AOC dla win musujących czerwonych z odmian pinot noir i gamay, obecnie niemal całkowicie zapomniana ze względu na niewielką produkcję.

© Cremantdebourgogne.nl.

Apelacje gminne (fr. AOC communales) obejmują jedną trzecią produkowanych w Burgundii win. Nazywane są potocznie villages, ponieważ obejmują niewielki obszar jednej, czasami kilku gmin. Ostatnio jednak nie zaleca się stosowania tego potocznego określenia dla apelacji gminnych, aby uniknąć pomyłek z takimi apelacjami subregionalnymi jak Côte de Nuits-Villages czy Beaujolais-Villages, dla których słówko Villages jest dodatkowym wyróżnikiem podkreślającym jego podwyższony status w porównaniu ze zwykłym Côte de Nuits czy zwykłym Beaujolais. To taka kolejna mała komplikacja.

Apelacja gminna może występować solo, bez dodatkowego wyróżnika (np. AOC Gevrey-Chambertin, AOC Puligny-Montrachet lub AOC Meursault), albo też może pojawiać się z towarzystwie dodatkowego, bardziej szczegółowego oznaczenia miejsca pochodzenia (siedliska), w Burgundii określane słowem climat (np. AOC Santenay Les Champs Claude, gdzie Les Champs Claude jest właśnie oznaczeniem tego szczególnego climat). Nazwa siedliska podnosi niewątpliwie rangę wina, choć niekoniecznie jego jakość.

Przykład wina z apelacji gminnej z dodatkowym oznaczeniem climat.

Do apelacji gminnych zaliczamy też wina z wyróżnikiem Premier Cru, stanowiące 10% ich produkcji (np. AOC Chambolle-Musigny 1er Cru Les Cras czy AOC Pommard 1er Cru Les Chanlins-Bas). To już zazwyczaj poważne wina o wysokiej jakości, choć warto też pamiętać, że ilość climats klasyfikowanych obecnie jako Premier Cru wynosi 562, a więc całkiem sporo. W odróżnieniu od bordoskich cru classés, w Burgundii status cru otrzymują siedliska, a nie winiarze, stąd bywa, że w ramach jednego premier cru znajdziemy wina od winiarza wybitnego, przeciętnego lub wręcz słabego.

Przykład wina ze szpicy burgundzkiej piramidy, czyli grand cru.

Najlepsze siedliska w Burgundii uzyskały status grand cru jako oddzielne apelacje AOC. Są to climats wyjątkowo uprzywilejowane jeśli chodzi o położenie, gleby i mikroklimat. Takich siedlisk mamy 33: są to jak np. sławne Chambertin, Clos de Tart, Corton czy Charlemagne oraz dodatkowo 7 w Chablis, o czym za chwilę. Niektóre z nich, jak kultowe Romanée-Conti, leży całkowicie w granicach jednej posiadłości – sytuacja podobna jak w Bordeaux (zwane są wówczas monopole). Większość jednak należy do różnych właścicieli, z których wielu posiada parcele o powierzchni poniżej hektara, często są to kilkuarowe działki. Na przykład Domaine Claude Dugat ma 16 arów w siedlisku Griottes-Chambertin Grand Cru – w roku 1999 posiadłość wyprodukowała z tego obszaru 450 butelek. Taka mikroskala parceli i produkcji nie należy w Burgundii do rzadkości.

To wino należy do osobnej apelacji AOC Chablis Grand Cru, a nazwa climat to Vaudésir.

Jeśli chodzi o apelację gminną Chablis, mamy tu siedem siedlisk o statusie AOC Grand Cru. Na etykietach tych win zawsze znajdziemy nazwę Chablis, natomiast w pozostałych apelacjach Grand Cru w Burgundii na etykiecie będzie wyłącznie nazwa siedliska.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Łukasz Kuszela

    jest trochę komplikacji w tej Burgundii- apelacja Charlemagne oficjalnie istnieje ale chyba nikt jej już nie używa, w Chablis Bichot za nazwą Moutonne dopisuje określenie Grand Cru ale nie jest to Grand Cru nieoficjalne, w przypadku Chablis Premier Cru mamy ich niby 40 ale parcele te zgrupowane są w 17 większych, można napisać na etykiecie Les Lys, a można podać nazwę 1 Cru „matki” dla Les Lys czyli Vaillons.. a trzeba też nadążać za zmianami, np. w 2012 apelacja Bourgogne-Grand-Ordinaire została zastąpiona przez AOC Coteaux-Bourguignons.. Unia chce cośtam przy pomocy AOP poupraszczać ale mi we Francji ta mnogość nazw nigdy nie przeszkadzała, przynajmniej zmusza do lektury i głębszego poznania.. :)

  • Sławek Chrzczonowicz

    Najlepsze, że AOP zostało przyjęte w nadziei,  iż pozwoli uporządkować system apelacji i ograniczyć ich ilość. Okazało się, że jest ich więcej niż poprzednio

  • kielon

    Podpytam może o literaturę związaną z tematem. Co warto przeczytać o winach burgundzkich? Po polski pewnie nic nie ma, zatem pewnie anglojęzyczne książki pozostaną…