Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Highland Park 12 Years Old

Komentarze

/home/sites/winicjatywa.pl/wp content/uploads/2015/05/20150501 highland park 12yo

Highland Park 12 Years Old Single Malt Scotch Whisky

Dzikie krajobrazy Szkocji stają się jeszcze bardziej malownicze gdy dotrzemy na liczne u jej wybrzeży wyspy. Kameralne miasteczka, rozległe dzikie przestrzenie i bezmiar otaczającej je wody uzupełnia widok destylarni whisky działających w tych surowych warunkach od setek lat. Do najsłynniejszych należą bez wątpienia te ulokowane na wyspie Islay (m. in. Ardbeg, Caol Ila, Lagavulin) i Skye (Talisker), ale warto też zwrócić uwagę na inne wyspy: Mull (Tobermory), Jura (Jura) czy Orkady (Scapa). Reprezentują one szeroki wachlarz stylów i wiele filozofii a łączy je ze sobą morski charakter i wszechobecny na wyspach torf.

Orkady, jak mówią ich mieszkańcy, to Szkocja bez kiltów i dud, za to z żywą pamięcią o Wikingach, którzy do końca XIV wieku obecni byli na archipelagu należącym w tamtym okresie do Danii. Z tą częścią historii regionu związana jest mocno druga po Scapie destylarnia na wyspie Mainland – Highland Park, która dzierży tytuł najbardziej wysuniętej na północ destylarni Szkocji. Na charakter whisky Highland Park składają się w dużej mierze trzy elementy. Po pierwsze położenie, które nadaje destylatowi morski charakter i gwarantuje stabilne warunki do dojrzewania. Po drugie torf, który jest mocno wyczuwalny w single maltach z tej wyspy. Po trzecie używane beczki po sherry (typu butt, puncheon hogshead), wnoszące nuty owocowe. Highland Park w swojej stałej ofercie ma whisky butelkowane w wieku 12, 15, 18, 21, 25, 30 czy 40 lat, a także serię poświęconą wojownikom (m. in. Harald, Einar, Rangvald) i bogom z mitologii nordyckiej (Thor, Loki, Freya, Odin). Ukoronowaniem całej kolekcji jest 275 butelek whisky Highland Park 50 Years Old.

nos: miodowy z akcentem pomarańczy, dymny

usta: słodkie z odrobiną goryczy; wiśnie, wrzos, czekolada, sól i dym

finisz: pikantny, długi

ciekawostki: W destylarni Highland Park jako jednej z ostatnich stosuje się tradycyjny proces słodowania oparty na ręcznym przewracaniu jęczmienia.

Whisky dostępna w sklepach internetowych i stacjonarnych m. in. Singlemalt.pl, Domwhisky.pl, Destylarnia.pl, Smaczajama.pl w cenie od 149 zł.

Źródło whisky: zakup własny autora.

Komentarze