Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Grappa od Mielżyńskiego

Komentarze

O winach z oferty Roberta Mielżyńskiego piszemy regularnie, ale nie wszyscy znają inne przedsięwzięcie Mielżyńskiego – All Around Wine. To niejako wydzielona część oferty importera (na Burakowskiej w Warszawie zajmuje wręcz oddzielny budynek), jak sama nazwa wskazuje dedykowana wszystkiemu, co z winem związane. Znajdziemy tam więc pełną ofertę kieliszków, karafek i korkociągów, fachowej literatury czy najróżniejszych opakowań na wina. Ale klejnot AAW to alkohole z winem związane – porto, sherry, koniaki i armaniaki oraz rzecz jasna – grappa.

All Around Wine. © Mielżyński.
All Around Wine. © Mielżyński.

Ponieważ moja słabość do tego alkoholu znana jest nie od dziś, a na łamach Winicjatywy poświęciłem jej już trochę miejsca, postanowiłem uważniej przyjrzeć się tej ofercie. Fakt współpracy Mielżyńskiego z wieloma zacnymi włoskimi producentami wina niewątpliwie ułatwił stworzenie mocnej selekcji destylatów. Wśród grappy znajdującej się w bieżącej sprzedaży znajdziemy te pochodzące m.in. z J. Hofstätter, Attems, Oddero czy Mazzei.

Historyczne pomieszczenia destylarni Bortolo Nardini. © justdog.it.
Historyczne pomieszczenia destylarni Bortolo Nardini. © Justdog.it.

Na półkach znajdziemy jednak także butelki pochodzące z jednej z najbardziej uznanych włoskich destylarni – Nardini. Została założona w 1779 roku przez tytułowego Bortolo Nardiniego, który za siedzibę obrał historyczny most Ponte Vecchio prowadzący do ojczyzny grappy – miasteczka Bassano di Grappa. Od tego czasu firma znajduje się w rękach rodziny, aktualnie zarządza nią już siódme pokolenie – Angelo Antonio, Cristina i Leonardo Nardini. Dziś nie tylko kultywują tradycję – dostępnych jest osiem różnych, czystych alkoholi tego gatunku, ale i próbują dostosować się do aktualnych potrzeb. Produkują grappy smakowe, likiery ziołowe, a na stronie internetowej znajdziemy cały katalog koktajli na bazie grappy.

Wizyta w All Around Wine nie będzie więc należeć do szybkich i bezproblemowych. Dokonanie odpowiedniego wyboru może nam zająć trochę czasu, ale zapewniam, że gdy odpowiednia butelka stanie się naszą własnością i przestrzegać będziemy kilku zasad – reszta pozostanie czystą przyjemnością.

attems

Attems Grappa di Ribola Gialla – pochodzi od producenta Attems z regionu Friuli i co charakterystyczne – powstaje z lokalnego szczepu Ribolla Gilla. Bardzo owocowy aromat – dominują nuty mirabelek, jest trochę białych kwiatów i delikatnej słodyczy. W posmaku przyjemne, muszkatowe akcenty (178,50 zł).

oderro

Oddero Poderi Grappa di Moscato d’Asti – przenosimy się do Piemontu i uznanego producenta Barolo – Oddero. Ta grappa powstała z odmiany moscato bianco i jej aromatyczność daje znać od samego początku – tak w bukiecie, jak i w smaku dominują intensywne nuty róży, liczi, gruszek i mirabelek. Wyraźnie oleista, po destylacji starzona 9 miesięcy w stalowych zbiornikach (178,50 zł).

gewurztraminer

J. Hofstätter Grappa di Gewürztraminer – tym razem region Górnej Adygi i pierwsza grappa, gdzie tak wyraźnie wyczuwalne są nuty mineralne. Ale rzecz jasna na pierwszym planie jest gewürztraminer, a więc bogactwo owoców tropikalnych, liczi, żółtych kwiatów i wręcz esencja z róży. Iza Kamińska twierdzi, że można się nią nacierać jak perfumami… (187 zł).

mazzei chianti

Mazzei / Castello di Fonterutoli Grappa di Chianti Classico – przedstawicielka Toskanii ma najmocniejszą w całym zestawieniu strukturę i zdecydowanie najwyraźniejszy w smaku alkohol. W tej kompozycji gron sangiovese i cabernet sauvignon przewijają się akcenty winogron i suszonych śliwek, skóry i tytoniu ale niestety najwyraźniejszy i utrudniający odbiór jest właśnie alkohol (168 zł).

nardini

Nardini Grappa – podstawowa pozycja z destylarni Bartolo Nardini. Kupaż m.in. Cabernet Sauvignon, Merlot i Friulano robi wrażenie niesamowitą czystością, nutami winogron, białych owoców, ale i mokrej ściółki leśnej. Dobrze zintegrowany alkohol – nikt nie zgadnie, że jest go tutaj aż 50%. Klasa! (147,80 zł).

nardini riserva 2

Nardini Grappa Riserva – ten sam kupaż, ale sama grappa dużo mocniejsza, ostrzejsza, pikantniejsza. Zdecydowana przewaga nut skórzanych, tytoniowych, czarnego pieprzu i wyraźnych akcentów dębowych – spędza 3 lata w beczkach z dębu slawońskiego. I zdecydowanie potrzebuje czasu na uwolnienie wszystkich aromatów, stąd właściwy kieliszek – obowiązkowy (159 zł).

Pełna oferta dostępna w Warszawie w All Around Wine przy Burakowskiej 5/7.

Degustowałem na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Robert Mazurek

    „jak sama nazwa wskazuje dedykowana wszystkiemu, co z winem związane” DEDYKOWANE???!!! A to, przepraszam, w jakim narzeczu?

    • Wojciech Bońkowski

      Robert Mazurek

      Pan się trochę spóźnił wobec rzeczywistości, widzę.

      • Robert Mazurek

        Wojciech Bońkowski

        Panowie zaś wyprzedzają polszczyznę, a to mściwe bydlę. Potrafi w odwecie skompromitować.

  • Florian

    Przepraszam, a te ceny to za jakie pojemności flaszek? W przypadku grappy 0,75l wcale nie jest takie oczywiste…

    • Mateusz Papiernik

      Florian

      Jeśli mnie pamięć nie myli, Oddero i oba Nardini 0.7, reszta 0.5.

      • Maciej Nowicki

        Mateusz Papiernik

        Bardzo dobra pamięć! :)

      • Florian

        Mateusz Papiernik

        Dzieki za info. Przy Nardini widać poj. na fotkach. Akurat Nardini kiedyś kupowałem i była to na pewno 1-Liter-Flasche. Pewnie zmniejszyli pojemność w myśl szmoncesu:

        – Poprosze butelkę grappy.
        – 0,5 czy 0,7l?
        – Oczywiście 0,5. Trzeba jeszcze iść do roboty… ;-)

        • Wojciech Bońkowski

          Florian

          U producentów whisky na porządku dziennym jest butelkowanie tego samego trunku do różnych pojemności i chyba podobnie jest w dziedzinie grappy, a już na pewno takiej, która trafia do szerszej dystrybucji (sklepy wolnocłowe itd.) – czyli np. Fonterutoli czy Attems.

    • Maciej Nowicki

      Florian

      Dziękuję za czujność, faktycznie tej informacji zabrakło w tekście. Nardini i Oderro mają pojemność 0,7, pozostałe – 0,5.