Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zilliken Riesling 2012

Komentarze

IMG_6112

Forstmeister Geltz–Zilliken Saar Riesling 2012

Doczekał się importera w Polsce jeden z najlepszych niemieckich producentów, Weingut Zilliken. Zostało nim Winoblisko, znane z bogatej oferty burgundów i win naturalnych.

Tęskniłem za tymi winami od momentu, gdy spróbowałem ich w winiarni, mieszczącej się w uroczym miasteczku Saarburg w dolinie Saary. Wyróżniają się one spośród wielu znakomitych win z tego regionu szczególną filigranową, zwiewną konstrukcją, zdają się unosić w powietrzu. Styl ten zachowują wszystkie wina, od podstawowych, nie oznaczonych nazwami konkretnych parceli po słodkie Auslese.

Zilliken produkuje zazwyczaj trzy podstawowe wina: riesling wytrawny, riesling „prawiewytrawny” nazwany Butterfly oraz riesling bez żadnych dopisków na etykiecie, co oznacza lekko wyczuwalną słodycz. Winoblisko sprowadziło ten ostatni, z rocznika 2012, w dobrej cenie 49 zł. Doskonałej biorąc pod uwagę nie tylko cenę w kraju pochodzenia, ale przede wszystkim jakość tego wina. A jest ona wybitna. Lekkość (przy ponad 40 gramach cukru resztkowego) i równowaga – to dwa słowa klucze. Równowaga nie tylko pomiędzy słodyczą a kwasowości, ale także pomiędzy aromatami owocowymi a mineralnymi. Spróbujcie koniecznie, najlepiej w ciepły wiosenny dzień, w ogrodzie, na tarasie lub przynajmniej przy otwartym oknie. To najlepszy na polskim rynku riesling do 50 zł, a może i najlepsze białe wino w tej kategorii cenowej.

W ofercie Winoblisko dostępne są jeszcze 3 inne etykiety od Zillikena, w tym starsze wina sł z rocznika 2003.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze