Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Encyklopedia wina australijskiego

Komentarze
James Halliday Encyklopedia wina australijskiego
Warto.

Polscy winomani mają ostatnio szczęście do dobrych pozycji książkowych. Dość powiedzieć, że w ostatnim roku ukazały się takie perły, jak Enographia Thalloris i Słownik degustacyjny, wznowiony został popularny Kurs wina Jancis Robinson.

Dziś polecam książkę wydaną co prawda w 2011 roku, ale wiecznie aktualną. Encyklopedia wina australijskiego to pozycja obowiązkowa dla każdego zaawansowanego winomana. To też właściwie jedyne źródło wiedzy o winach z Australii, kraju winiarskim w Polsce znanym bardzo słabo, ze stratą głównie dla Polski – umykają nam jedne z najciekawszych win produkowanych dziś na świecie.

A jakie to źródło! Autor James Halliday sam jest chodzącą encyklopedią, nestorem australijskich winopisarzy, piszącym od ponad 40 lat, który jednak potrafił zaadaptować się do nowych technologii i dziś prowadzi jeden z najlepszych światowych portali o winie – Wine Companion.

Charakter książki jest zgodny z tytułem – jest to encyklopedia zawierająca kilkaset haseł w porządku alfabetycznym, od Abbey Creek Vineyard do Zinfandel. Hasła dotyczą różnych tematów – geografii i klimatu Australii, uprawianych szczepów winorośli, postaci, technologii produkcji i uprawy, a nawet terminów degustacyjnych. Orientację zapewnia indeks tematyczny, w którym hasła podzielono na różne działy. Największą, nieprzemijającą wartość mają niezwykle kompletne opisy poszczególnych regionów winiarskich – tak kompletnych i kompetentnych opisów w języku polskim próżno szukać nawet dla krajów bardziej u nas popularnych.

Polskie tłumaczenie tej klasycznej pozycji opublikował… importer Wines United, wyspecjalizowany w winach z Australii właśnie (o jego winach pisaliśmy wielokrotnie). Czy to początek nowego trendu – importerzy zaczynają dosłownie traktować potrzebę edukowania konsumentów? Oby! Na podkreślenie zasługuje dobre tłumaczenie na język polski (jak wiadomo, z tym często są kłopoty) autorstwa Pawła Makowskiego. Konsultantem merytorycznym był niezmordowany Sławomir Chrzczonowicz.

Książka w grudniu trafiła do sieci sklepów Empik, kosztuje 78,49 zł. Mamy dla naszych Czytelników 4 bezpłatne egzemplarze tej znakomitej encyklopedii. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W jakim regionie winiarskim leży apelacja South Eastern Australia?

Na odpowiedzi (wraz z adresem do wysyłki i numerem kontaktowym dla kuriera) przesyłane przez formularz kontaktowy czekamy do czwartku, 9 stycznia, do godz. 12.

Komentarze

 • anna

  Kupilam ta ksiazke w centrum wina chyba rok temu :)

 • Mar

  To jest wznowienie? Bo ja mam egzemplarz wydany w 2011 roku…?

 • Anonim

  Wydanie jest jedno i można je kupić w różnych miejscach. Nie recenzowaliśmy tej książki wcześniej, a egzemplarz recenzencki dostaliśmy niedawno, stąd publikacja w tym czasie.

 • denko

  „wraz z adresem do wysyłki i numerem kontaktowym dla kuriera”

  Ehm, Orwell? Wielki Brat (WB?:-) patrzy, oh well…

  The solution – „wina zacnego weź ile chcesz, chininy gorzkiej roztwórz…” Wróć!… – „maile 4 łacno do szczęśliwców owych wyekspediuj, a nie krócej piętnastu pacierzy responsu z danemi adresowemi formularzem onym kontaktowym wyczekuj, po czem każdą z xiąg owych o Antypodach traktujących chędogo zapakuj i zaufanemu kursorowi bez trwogi powierzaj, a nijaką suspicyją o praktyki płoche abo wszeteczne jakoweś splamion nie będziesz.”

  Yes, it’s Mission Possible:-) Wszystkiego dobrego w nowym roku!

 • Prawidłowa (niełatwa!) odpowiedź brzmi:
  South Eastern Australia jest apelacją (makroregionem) obejmującym w całości regiony (stany): Wiktoria, Tasmania, Australian Capital Territory (Canberra), Nowa Południowa Walia oraz fragmenty Queensland i Południowej Australii (zob. obrazek).
  Nie obejmuje natomiast Australii Zachodniej ani Terytorium Północnego.

  Książki otrzymują:
  Paweł N.
  Marcin W.
  Mariusz S.
  Tomasz F.

  Z laureatami skontaktujemy się mailowo. Dziękujemy wszystkim za udział. Wkrótce kolejny konkurs!

 • Barolo

  Ja znalazłem inne dane (np. na australijskich stronach www), ale widać, że co źródło to inne dane, jak w 1 z 10-ciu ;-)