Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Zenato w KruliQ

Komentarze

Zdarzają się takie degustacje, strasznie oficjalne i „napompowane”, podczas których wszyscy siedzą sztywno, nieruchomo i cicho bojąc się skompromitować nieodpowiednim słowem, a prowadzący przynudza i używa zwrotów niezrozumiałych dla nikogo. Degustacja win Zenato w KruliQ Wine & Art nie miała z nimi nic wspólnego. 

Bohaterowie spotkania. © Maciej Nowicki.

KruliQ to nowe przedsięwzięcie sommelierki Nany Cichoń. Kręgosłupem jest tu niewątpliwie wino, które łączy się z innymi tematami – sztuką, modą, kulturą i jedzeniem. W „kwaterze głównej” – niewielkim lokalu na warszawskim Mokotowie – już teraz odbywają się zorganizowane spotkania (za nami degustacje win, przed nami projekt winiarsko-serowy), można tu też zajrzeć na kawę lub po akcesoria do wina (KruliQ jest „ambasadorem marki” Krosno). Wkrótce ruszy sprzedaż win (na miejscu oraz w sklepie internetowym) – na razie właścicielka skupia się na promocji wina, pośrednictwie w jego sprzedaży i organizowaniu degustacji. To także ważny element tego projektu – Nanie zależy nie tylko na samej edukacji, ale także na pokazaniu, że nie ma wina bez ludzi – tak po stronie jego producentów, jak i odbiorców (mnie ten temat jest także bliski).

Ostatnio w KruliQ odbyła się degustacja win od Zenato, jednego z najbardziej znanych włoskich producentów, które do Polski importuje The Fine Food Group.

Miejsca mało, chętnych dużo. © Winoioliwa.com.

Nazwa winiarni pochodzi od jej założyciela – Sergio Zenato, który rozpoczął produkcję w 1960 roku. Winnice zlokalizowane są w San Benedetto di Lugana (Wenecja Euganejska) w malowniczych okolicach jeziora Garda. Veneto to region słynący z produkcji czerwonych win Valpolicella, ale warto podkreślić że, niejako w ich cieniu, znajdziemy tu także świetne białe wina. Sergio Zenato wydobył cały potencjał białej odmiany trebbiano di Lugana, wprowadzając na rynek wina określane po prostu jako Lugana (dziś Lugana DOC to oddzielna apelacja).

Imć Trebbiano. © Zenato.

Choć Zenato z pewnością nie należy do małych producentów – zdarza się, że produkuje ponad 5 mln butelek rocznie – to w żaden sposób nie waży to na jakość jego win. Spośród tych, których próbowałem podczas spontanicznego wieczoru, nad którym mistrzowsko zapanował Janusz Szaniawski z TFFG, wyróżniłem i te najtańsze, i najdroższe – a to zawsze dobry znak. Oto moje typy:

Bianco di Custoza 2012 (31,90 zł) – o tym winie pisałem już przy okazji prezentacji projektu Vinodnia.pl i podtrzymuję każde słowo z tamtej recenzji. Cytrusy, zielone jabłka, nuty kwiatowe i dawka niezwykłego odświeżenia. Wraz z rosnącymi temperaturami, będę po nie sięgał coraz częściej.

Odświeżenie w skali makro.

Valpolicella Superiore 2011 (49,90 zł) – klasyczne dla Valpolicelli szczepy corvina i rondinella z dodatkiem sangiovese. Efekt: czarne porzeczki, wiśnia, nuty migdałowe i idealna równowaga – nie mamy tu już delikatnego wina, ale i daleko mu do potężnych aromatów. Plus za świetną relację jakości do ceny.

Świetna jakość i cena, czego chcieć więcej?

Amarone della Valpolicella Riserva Sergio Zenato 2006 (399 zł) – jedno z najlepszych Amarone, jakie piłem w ostatnim czasie. A jeszcze wiele przed nim. Niezwykłe bogactwo aromatów: dojrzałe owoce wiśni i śliwki, nuty tytoniu, skóry. Wszystko świetnie zintegrowane łącznie z alkoholem, co przy tej zawartości (16,5%) nie jest łatwą sprawą. Warte swojej ceny.

Czapki z głów!

Importerem win Zenato w Polsce jest The Fine Food Group, ceny za importerem. Wina można zakupić w sklepie firmowym w Krakowie oraz w sklepach specjalistycznych współpracujących z importerem.

W KruliQ, oprócz win The Fine Food Group, będzie można nabyć również wina z katalogów poznańskiego Deliwina i łódzkiej Reservy.

Degustowałem na zaproszenie organizatora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.