Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zmierzyć się z legendą

Komentarze

Nie po raz pierwszy nabieram się na swoje wyobrażenie o kimś lub o czymś budowane na podstawie zasłyszanych opowieści, kreacji mediów lub skutecznie prowadzonego marketingu. Krug – zarówno szampan w kieliszku, jak i Olivier Krug, właściciel i dyrektor tego domu szampańskiego we własnej osobie – okazał się zupełnie inny niż się spodziewałam. Ten pierwszy jest niewątpliwie legendą; drugi zaś tym, który (po części) ją wykreował.

Olivier Krug: „Crande Cuvée to spełnione marzenie”. © Winoioliwa.com

Champagne Krug istnieje od 1843 r. i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych producentów w Szampanii. W rankingu najdroższych szampanów świata od lat znajduje się w ścisłej czołówce. Olivier Krug, przedstawiciel szóstego pokolenia tej winiarskiej rodziny, nie ukrywa, że jest marketingowcem, a słuchaczy mógłby zabawiać nieskończoną ilością anegdot dotyczących zarówno rodziny, jak i produkcji wina. Według niego każdy rocznik to inna historia, inne emocje, a przede wszystkim niezmiennie wielka przyjemność, na której głównie chciałby się skupiać w trakcie degustacji. Jednocześnie przy nastawieniu Oliviera Kruga na historię i odczucia, ciężko wydobyć od niego jakiekolwiek techniczne informacje, nawet te podstawowe, dotyczącej np. procentowej zawartości szczepów w degustowanej butelce. Rozmowę o takich „detalach” przyrównuje do liczenia nut w symfonii albo niepotrzebnego nazywania barw w obrazie, a przecież „liczą się wyłącznie wrażenia sensoryczne” (na szczęście szczegółowy opis mieszanki można sprawdzić na stronie internetowej Kruga, wpisując kod z kontretykiety danej butelki). Uważa, że kulisy produkcji to strata czasu, która tylko oddala nas od doznania „ogromnej przyjemności”. Przyznam, że po takim wstępie spodziewałam się totalnej eksplozji zmysłów…

© Winoioliwa.com.

Grande Cuvée Brut to flagowy produkt Kruga. Jako szampan nierocznikowy (non vintage), powstaje z połączenia kilku roczników. W degustowanej przez nas butelce bazę stanowił rocznik 2006 a najstarsze wino pochodziło z 1990 roku. W nosie wydał mi się dość subtelny i delikatny z lekko słodkawą, kwiatową nutą. Jednak mimo posmaku waniliowych herbatników i perlistych bąbelków, czegoś mi zabrakło, wydał się dość jednowymiarowy… (cena – 691 zł).

© Winoioliwa.com.

Vintage 2000 Brut to mieszanka 45% pinot noir, 45% chardonnay i 5% pinot meunier. Jest zdecydowanie bardziej skoncentrowany, rocznik 2000 był jednym z najcieplejszych w Szampanii od 50 lat. Lekko pudrowy, z klasyczną dla dojrzałych szampanów nutą drożdży, masła i orzechów. Przy całej swej złożoności jest jednak dość ciężkawy i brakuje mu świeżości. (Obecnie dostępny jest rocznik 1998 w cenie 1124 zł).

© Winoioliwa.com.

Krug Rosé jest jedwabisty, żurawinowo-malinowy z lekko cytrusową, egzotyczną nutą miodu i wanilii. Orientalne przyprawy dodają delikatnej pikantności. Jest rześki, a przy tym elegancki i złożony. To mój zdecydowany faworyt (1310 zł).

© Winoioliwa.com.

Ciężko jest mierzyć się z legendą. Zbyt duże oczekiwania zawsze przysłaniają prawdziwe doznania, często też powodują niepotrzebne rozczarowanie. Być może degustowany w ciemno lub dostępny w niższej cenie Krug okazałby się najlepszym winem świata.

Degustowałam na zaproszenie Roberta Mielżyńskiego. Podane ceny dotyczą jego sklepu.

Komentarze