Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Cydr Jabłkowy

Komentarze

Cydr Jabłkowy packshot

Cydr Jabłkowy

Na rynku cydru niewiele się dzieje, nowościami kuszą jedynie cydrownicy autorscy – przegląd tych cydrów przedstawiliśmy tutaj.

Pojawił się jednak zupełnie nowy cydr o dźwięcznej nazwie Cydr Jabłkowy. Krzysztof Winnicki stworzył ładnie opakowany produkt. Powstaje na Mazowszu, przy Zalewie Zegrzyńskim, ze świeżego soku jabłkowego. Powazne podejście do produkcji widać po zawartości alkoholu 5,5%, która wypycha ten cydr do wyższej stawki akcyzy (wszystkie cydry przemysłowe rozcieńcza się do 4,5%, by sobie tej nieprzyjemności oszczędzić).

W zapachu Cydr Jabłkowy jest prosty, ale czysty, z nutą żółtego jabłka i gruszki. W smaku półwytrawny, bardzo soczysty, choć zahacza o nuty jabłkowej galaretki czy wręcz landrynki. Kwasowość w sam raz, w posmaku wyczuwa się mocniejszą jabłkową gorycz i wytrawność. Smaczny i łatwy w piciu, ale jednak poważny – stylistycznie umieściłbym go daleko na lewo od przemysłowych koszmarków z marketowych półek, ale jednak parę kroków na prawo od najbardziej surowych, bezkompromisowych cydrów wytrawnych. ♥♥♥

© Cydr Jabłkowy.
© Cydr Jabłkowy.

Źródło cydru: nadesłany do degustacji przez producenta.

Komentarze

  • MrDjouru

    ad. „wszystkie cydry przemysłowe rozcieńcza się do 4,5%, by sobie tych nieprzyjemności oszczędzić)” – jak w takim razie wyjaśnić fakt naklejania banderoli przez te cydry przemysłowe o zawartości alkoholi 4,5% i niższym?

  • Przepraszam za błąd.

  • Mateusz Pitas

    Zabawa z poziomem alkoholu do 4,5% lub powyżej to bardziej decyzja, pod którą koncesją hurtową i detaliczną będzie sprzedawany trunek. Dla stawki akcyzy znaczenia ma próg 5% do którego to stawka akcyzy wynosi 97 zł/hl przy stawce 158 zł/hl dla cydrów mocniejszych niż 5%

  • No właśnie, ponieważ w praktyce jest tolerancja 0,5% alk., cydry które na etykiecie mają 4,5% mogą w praktyce mieć 4,99% i tutaj kluczowa jest akcyza, bo znacząco wpływa na marżę na tym produkcie. Oczywiście koncesje też i dziękuję za zwrócenie uwagi na ten aspekt.