Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Co się je w Tamka 43

Komentarze

W warszawskiej restauracji Tamka 43 nastąpiła mała rewolucja – na szczęście bez „pomocy” pewnej kulinarnej celebrytki. Właściwie dobrym określeniem byłaby „aksamitna rewolucja” – zarówno szef kuchni Rafał Hreczaniuk, jak i sommelier Norbert Dudziński zakomunikowali swe odejście ze znacznym wyprzedzeniem, co dało szanse na spokojne znalezienie zastępstwa. Godne uznania, wciąż rzadko spotykane zachowanie – zwykle następuje raczej gwałtowna ewakuacja.

Arkadiusz Wilamowski. © Tamka 43.
Arkadiusz Wilamowski. © Tamka 43.

Nowym szefem kuchni został Arkadiusz Wilamowski. Nazwisko jeszcze w Polsce nieznane i nie ma co się dziwić – wyjechał do Francji jako nastolatek, tam też kształcił się i praktykował jako kucharz. Arkadiusz Wilamowski jest absolwentem prestiżowej uczelni CFA Louis Prioux w Nancy, którą ukończył z najlepszym wynikiem w historii szkoły. Nie mniejsze wrażenie robi staż pracy – wyłącznie restauracje wyróżnione gwiazdką Michelina, zaś ukoronowaniem francuskiego odcinka kariery było stanowisko demi-chef de partie w legendarnym trzygwiazdkowym Le Petit Nice Passédat w Marsylii, kierowanym przez Géralda Passédata.

Nowe menu degustacyjne jest już dostępne. © Maciej Nowicki.
Nowe menu degustacyjne jest już dostępne. © Maciej Nowicki.

Wilamowski osobiście zaprezentował nowe menu degustacyjne i z miejsca zdobył moją sympatię. Jest osobą niezwykle skromną, powiedziałbym, że nawet lekko speszoną, ale na pytania dotyczące celów i oczekiwań odpowiada jasno i konkretnie. Zapewne nie spodobają mu się użyte przeze mnie we wstępie słowa o rewolucji, bo sam chce jej w restauracji uniknąć. Stawia na ewolucję – gotując prosto i po polsku, choć od razu szczerze przyznaje, że po tak długim pobycie poza granicami kraju, francuskiej nauki i pewnych nawyków w kuchni zwyczajnie nie uniknie.

Marynowany jesiotr. © Maciej Nowicki.
Marynowany jesiotr. © Maciej Nowicki.

Te są wszakże bardzo interesujące. Wilamowski jest wielkim fanem własnoręcznie robionych pikli, które zagoszczą w wielu daniach, a także marynowanych ryb. Mieliśmy okazje próbować jesiotra marynowanego przez 2 tygodnie, a była to ledwie „przystawka” – plan zakłada leżakowanie minimum półroczne. Bogactwo pomysłów może być także wynikiem bogatego księgozbioru kucharskiego, z którym Wilamowski wrócił do Polski – m.in. z francuskim bestsellerem z 1921 roku, w którym znajdują się liczne przepisy z kuchni… polskiej.

Paweł Parma. © Tamka 43.
Paweł Parma. © Tamka 43.

Ale czym byłby posiłek bez wina? Tutaj dochodzimy do drugiego odkrycia tego wieczoru – nowego sommeliera Pawła Parmy. Także jemu nie brakuje motywacji do odkrywania nowych połączeń wina i jedzenia. Stawia – i zdobył tym moje uznanie – na wina z Europy Środkowej: Austrii, Słowacji, a przede wszystkim Węgier (wina z tego kraju stanowią 20% całej karty). Na uwagę zasługuje także obecność w karcie wielu win bardzo przystępnych cenowo. Kilka pomysłów Parmy było wprost genialnych, na przykład wybór ziołowego, wręcz estragonowego austriackiego blaufrankischa z Weninger Blaufränkisch Hochäcker 2013 (importer: Interwin) do ślimaków po burgundzku. Zaś za wzorzec klasyki może posłużyć jedno z moich ulubionych węgierskich win – Budaházy Szent Tamás 2013 (importer: Rafa-Wino) do foie gras.

Ostryga marynowana w soku pomarańczowym, piana z przegrzebka, posypka grzybowa.
Ostryga marynowana w soku pomarańczowym, piana z przegrzebka, posypka grzybowa.
Barszcz czerwony z pasztecikiem z ciasta francuskiego z burakiem pieczonym w wanilii oraz ravioli z sokiem z buraka i mięsem z kaczki. Wino: Vietti, Dolcetto d’Alba 2012
Barszcz czerwony z pasztecikiem z ciasta francuskiego z burakiem pieczonym w wanilii oraz ravioli z sokiem z buraka i mięsem z kaczki. Wino: Vietti Dolcetto d’Alba 2012.
Pâté z pieczonym bakłażanem, pomidorowym pesto i parmezanem (spód). Twarożek śmietankowy z koperkiem i pietruszką. Kawałki jesiotra marynowanego w oliwie i w occie, Ręka Buddy (top). Skórka z cytryny i limonki confit. Puree z groszku, salsefia z sokiem jabłkowym i puder z eklerków. Wino: Contra Soarda Vignasilan 2012.
Pâté z pieczonym bakłażanem, pomidorowym pesto i parmezanem (spód) / twarożek śmietankowy z koperkiem i pietruszką, kawałki jesiotra marynowanego w oliwie i w occie, Ręka Buddy (wierzch) / skórka z cytryny i limonki confit / purée z groszku, salsefia z sokiem jabłkowym i puder z eklerków. Wino: Contrà Soarda Vignasilan 2012.
Ślimaki po burgundzku podane z puree ziemniaczanym z przypalaną brukselką i cebulą. Sos na bazie estragonu z masłem oraz sos mięsny z szalotką. Wino: Weninger Hochacker 2013.
Ślimaki po burgundzku z purée ziemniaczanym z przypalaną brukselką i cebulą, sos z estragonu z masłem oraz mięsny z szalotką. Wino: Weninger Blaufränkisch Hochäcker 2013.
Flądra smażona na maśle, skropiona sokiem z cytryny. Fenkuł oraz trzy rodzaje puree - z kalafiora, brokuła i marchewki. Sos Gribiche. Wino:Bencze Pinot Noir 2013.
Flądra smażona na maśle, skropiona sokiem z cytryny, fenkuł, trzy rodzaje purée: z kalafiora, brokuła i marchewki, sos gribiche. Wino: Bencze Egri Pinot Noir 2013.
Foie gras (trzy warstwy) - na przemian marynowana w wermucie, wanilii i różowej soli oraz smażona. Kulki z jabłka w cydrze, puder z pomarańczy, redukcja z czerwonego wina. Wino: Budaházy Szent Tamás 2013.
Foie gras (trzy warstwy): marynowane w wermucie, wanilii i różowej soli oraz smażone, kulki z jabłka w cydrze, puder z pomarańczy, redukcja z czerwonego wina. Wino: Budaházy Tokaji Szent Tamás 2013.
Jeleń marynowany w śliwowicy i czerwonym winie, smażony i glazurowany sosem mięsnym. Seler naciowy, dwa pudry - z białej i gorzkiej czekolady. Kluska śląska gotowana z węglem roślinnym. Marynowana pieczarka, żel z rokitnika. Wino: Hess Allomi 2013.
Jeleń marynowany w śliwowicy i czerwonym winie, smażony i glazurowany sosem mięsnym, seler naciowy, pudry z białej i gorzkiej czekolady, kluska śląska gotowana z węglem roślinnym, marynowana pieczarka, żel z rokitnika. Wino: Hess Cabernet Sauvignon Allomi 2013.
Sery z koziej farmy pani Olszewskiej z Pęczniewa. Wina: Charles Thomas Santenay 2010; Domaine Léon Boesch Les Fous, Gewurztraminer 2012; Andre & Edmond Figeat Cuvee Prestige Pouilly-Fumé 2013.
Sery z koziej farmy pani Olszewskiej z Pęczniewa. Wina: Charles Thomas Santenay 2010, Léon Boesch Alsace Gewurztraminer Les Fous 2012, Andre & Edmond Figeat Pouilly-Fumé Prestige 2013.

6-daniowe menu degustacyjne kosztuje 190 zł (z selekcją alkoholi: 380 zł), 9-daniowe – 280 zł (490 zł). Połowa karty ma zmieniać się co miesiąc, całość – co dwa miesiące.

Degustowałem na zaproszenie restauracji Tamka 43.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Paweł Parma

    Na Tamce pracujemy jako zespół, często pairingi są wypadkową sugestii i intuicji innych, w tym miejscu szczególne podziękowania dla kolegi Damiana, który walnie przyczynił się do powstania pairingu ślimaków z blaufrankischem :)