Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Festiwal Win Letnich

Komentarze

Czy można mieć lepszy pomysł niż wymyślić imprezę prezentującą wyłącznie wina na tę porę roku, opatrzyć ją nazwą „Festiwalu Win Letnich” i zorganizować w pierwszą sobotę wakacji, na świeżym powietrzu i słonecznej pogodzie?

Publiczność przybywa - palety muszą być. © Klub Wino.
Publiczność przybywa – palety muszą być. © Klub Wino.

Taka impreza odbyła się w łódzkim Klubie Wino. Jego właściciel Michał Rutkowski po sukcesie (nie tylko frekwencyjnym) Festiwalu Win Polskich poszedł za ciosem i tym razem zaprosił 5 współpracujących z nim importerów (Atlantika, Weinland, Wines United, Winkolekcja i Winny Garaż) do zaprezentowania win, które sprawdzą się w wysokich temperaturach i tzw. okolicznościach przyrody niepowtarzalnej. Większość wybrnęła z tego zadania dobrze, część postawiła na wina półwytrawne, niektórzy odważnie (ale z sukcesem) polecali wina czerwone.

Jak to w Klubie Wino - tłum gęstniał. © Maciej Nowicki.
Jak to w Klubie Wino – tłum gęstniał. © Maciej Nowicki.

Chybionych strzałów było niewiele, a przecież i tak z gustami publiczności się nie dyskutuje: co z tego, że Claudia Moreno Frizzante Rosé 2014 (Winkolekcja) robiła wrażenie podgazowanego kompotu z dodatkiem cukru, skoro w głosowaniu publiczności zdobyła drugie miejsce? Jeśli ktoś ma ochotę pić je latem – jego zdrowie. Ja wolę sięgnąć po poniższe wina – od każdego importera wybrałem jedną pozycję:

Odpowiedź na prosecco. © vivino.com.
Odpowiedź na prosecco. © vivino.com.

Quinta da Lixa O Tal Vinho da Lixa 2014 – po prostu fajne vinho verde. Świeże, lekko musujące, pełne nut cytrusowych i kwiatowych, z odświeżającą kwasowością. Ale jest coś jeszcze. Wino zamykane jest – co nietypowe – szampańskim korkiem i jak mówi właściciel Atlantiki – Manuel Maioral – „niech to będzie nasza portugalska odpowiedź na prosecco”. (Atlantika, 29 zł*)

Są wakacje, musi być róż - zwłaszcza taki. © Maciej Nowicki.
Są wakacje, musi być róż – zwłaszcza taki. © Maciej Nowicki.

Fitz-Ritter Pink Spätburgunder 2014 – jeśli wina na lato, to nie może zabraknąć różu. A ten jest po prostu pyszny. Mocno owocowy – poziomki, truskawki w śmietanie, trochę młodej wiśni i idealne wyważenie – 7,9 g cukru do 7,9 g kwasu. Doskonale gasi pragnienie, ale to całkiem poważne wino. (Weinland, 58 zł)

Czy potrzeba opisu? © Maciej Nowicki.
Czy potrzeba opisu? © Maciej Nowicki.

Fern Ridge Wines Hãhã Sauvignon Blanc 2013 – już zdjęcie etykiety powinno mówić wszystko – to wino naprawdę odświeża!. Soczysty owoc, trochę nut trawiastych, ciut agrestu, świetna kwasowość. Ocenialiśmy je wysoko w naszym panelu Sauvignon Blanc i nic się tu nie zmieniło – to nadal świetne wino. (Wines United, 59 zł)

Rocznik 2014 równie smaczny! © wijnboutique.nl.
Rocznik 2014 równie smaczny!

Delheim Chenin Blanc 2014 – to wino także już polecaliśmy. Soczyste, tropikalne owoce (mango, ananas), trochę nut gruszki i sporo mineralności jak na reprezentanta RPA. Dobrze zrobione Chenin Blanc. (Winkolekcja, 41 zł)

Rewelacja prosto z Niemiec. © Maciej Nowicki.
Rewelacja prosto z Niemiec. © Maciej Nowicki.

Schneider Kaitui Sauvignon Blanc 2014 – doskonałe Sauvignon Blanc prosto z Niemiec? Owszem. I to jakie! Markus Schneider proponuje nam wino pełne soczystego owocu (mandarynka, mango), nut świeżo skoszonej trawy, akcentów ziołowych i równowagi wszystkich tych składników. Gdyby zakazano importu win z Nowej Zelandii, bylibyśmy uratowani. (Winny Garaż, 64 zł)

Takich widoków życzę w wakacje. © Maciej Nowicki.
Takich widoków życzę w wakacje. © Maciej Nowicki.

* Podane ceny są cenami sugerowanymi przez importerów. Wina dostępne są w sklepach lub poprzez kontakt z poszczególnymi importerami oraz rzecz jasna – w Klubie Wino w Łodzi.

Degustowałem na zaproszenie Organizatora. Winicjatywa była patronem medialnym wydarzenia.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • TomaSz

    Wspomnienie z niedawnych węgierskich wojaży i moje idealne wino na lato:
    http://www.rokusfalvybirtok.hu/index.php/en/2012-freskuve
    Świeże, choć skoncentrowane, ożywcze bo bardzo lekko ale jednak doprawione drobniutkimi bąbelkami, z mnóstwem „żółtoowocowych”, pogodnych akcentów (choć tylko 1,8 g cukru – ale owocowość dominuje nad wytrawnością, więc wino absolutnie „user-friendly”). No i trochę zdradliwe, bo 14,5% alkoholu – na szczęście dobrze schłodzona butelka potrafi te procenty ukryć.