Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Forum

Co nasz mózg sądzi o trendach alkoholowych?

5 postów

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.. Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

  • neurobiolog

    Pewnie dla laika i winomaniaka jest to ciekawe i przekonujące. Prosze nie traktować tego jako złośliwości, ale jako neurobiolog przeczulony na punkcie wszechobecnych nieścisłości w opisie i wnioskowaniu, muszę jednak nieśmiało zaprotestować. Po pierwsze, przeciwko twierdzeniu, że „kilka lat temu zmieniło się naukowe podejście do budowy naszego mózgu”, bo to sąd publicystycznie zgrabny, a nieprawdziwy (choćby dlatego, że 1) anatomii funkcjonalnej uczono już kilkadziesiąt lat temu, 2) fMRi poszerzyło spektrum metod, ale nie zmieniło zasadniczego spojrzenia na działanie mózgu, 3) opóźnienie rzędu nawet kilku sekund to dla mózgu na pewno nie czas rzeczywisty). Po drugie, wniosek z opisanych badań, że niższa zawartość alkoholu w winie daje większy wyrzut endorfin jest całkowicie nieuprawniony, bo tego nie badano. Pozdrawiam!

    • Wojciech Bońkowski

      neurobiolog

      Jako naukowiec z innej dziedziny muszę stanowczo zaprotestować przeciw tej negatywnej ocenie. Autor nigdzie bowiem nie napisał, że niższy alkohol daje większy wyrzut endorfin. Napisał, że „być może da”, a to z naukowego punktu widzenia stwierdzenie jak najbardziej uprawnione, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego ;-)

      • neurobiolog

        Wojciech Bońkowski

        To nie była negatywna ocena, tylko impresja na temat dwóch, moim zdaniem, usterek. Oczywiście zauważyłem „być może da”, ale nie przesadzajmy z uprawnieniem takiego stwierdzenia (szczególnie w artykule o ambicjach popularnonaukowych i w kontekście omawianego oryginalnej publikacji, w której słowo endorfiny nie pada nawet raz), bo „dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego” równie dobrze można by napisać, że „twój mózg być może eksploduje”. Tak samo uprawnione, a nawet ciekawsze ;)

    • Jakub Piotrkowski

      neurobiolog

      Na początek chciałbym powiedzieć, że bardzo miło, że ktoś z interdyscyplinarnej dziedziny jaką jest neurobiologia zechciał włączyć się w dyskusję. Przekonania dotyczące fMRI są wiadomościami które uzyskałem podczas nauki w katedrze i klinice neurologii jednego z ośrodków w Polsce. Nie sposób się z Panem nie zgodzić, pojęcie neuroanatomii funkcjonalnej nie powstało kilka lat temu. Kilka lat temu powstał ujednolicony atlas funkcjonalnej neuroanatomii i wiedza została uporządkowana w oparciu o urządzenie jakim jest fMRI. Klasyczne podejście do anatomii jako stricte strukturalnej przestało wieść prym, choć nie odeszło w zapomnienie. Latencja występująca w przypadku fMRI to ok 2-3 sek (różne są źródła). Powstał pewien schemat analizy występujących obrazów, który jest wykorzystywany na całym świecie. Wniosek, który przytoczyłem w powyższym tekście brzmi: „Wina o niższej zawartości alkoholu w znacząco większym stopniu pobudzały struktury w mózgu odpowiedzialne za eksplorację smaków i aromatów.” Jako neurobiolog zapewne Pan wie, mimo badań na potężną skale jak dalece odległa wydaje się niepodważalna i ostateczna wiedza w dziedzinie neurologii i funkcji mózgu.
      Pozdrawiam serdecznie

      • neurobiolog

        Jakub Piotrkowski

        Artykuł w PLoS One czytałem, całej reszty więc się nie czepiam i będę czekał na kolejne artykuły na tematy naukowo-winne, bo takich jest bardzo mało, a potencjalnych zagadnień multum. Polecam np. ciekawe badania uwalniania i rozchodzenia się aromatów w zależności od typu kieliszka :)