Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Château de Camensac 2008

Komentarze
Wielkie Bordeaux w doskonałej cenie.

Château de Camensac Haut-Médoc Grand Cru Classé 2008

Grand cru w dyskoncie? Od miesiąca nie milkną echa big bangu zaprezentowanego przez Lidla (nasza recenzja tu), czyli oferty win francuskich od 15 zł do nieskończoności, czyli 199 zł za słynne Château Talbot Grand Cru Classé. Temat podchwyciły nawet media ogólne, zazwyczaj mające wino w głębokim poważaniu. Dominowała opinia „kto to kupi”. Głośna była też frakcja „drogich win nie warto kupować w dyskoncie”, bo… są źle przechowywane. Pewien wnikliwy Czytelnik zaalarmował mnie nawet mailowo, że Talbot z Lidla ma etykietę drukowaną na innym rodzaju papieru niż zwykle i pewnie to podróba.

Najwyraźniej świadomość, że butelka Château Talbot z Lidlu jest dokładnie identyczna z butelką Château Talbot w La Passion du Prix, z trudem przebija się do naszej świadomości. Z jednej strony chcemy odzierać wino ze snobizmu i „ściemy”, z drugiej wzdragamy się na myśl, że wino to produkt, mamy wolny rynek i kiedy Lidl wykręca numer do Château Talbot, to jest traktowany tak samo, co elegancki krawaciarz z sygnetem z La Passion du Prix. Może po prostu musimy się przyzwyczaić. We Francji 30% wszystkich grands crus, sięgając nawet do samej wierchuszki, sprzedawanych jest w supermarketach w ramach jesiennych kiermaszów (foires aux vins) i nikt się temu nie dziwi.

A teraz ad rem. Nie kupiłbym Château Talbot za 199 zł. Nie dlatego, że w Lidlu jest źle przechowywane (skończmy z tą ściemą – jest tak samo przechowywane co w sklepie specjalistycznym), ale dlatego, że nie jest warte 199 zł (mało które wino jest tyle warte). To bardzo dobre wino, ale lepiej kupić niemal równie dobre wino za ok. 70–80 zł. Dokładnie tyle – 79,99 zł – kosztuje Château de Camensac 2008 i jest to najlepsza okazja w Lidlu, jeśli chcecie kupić eleganckie wino najwyższej klasy. W zasadzie postawiłbym je na tym samym poziomie co Talbota, a poza tym mamy tu rocznik 2008, który jest trochę bardziej gotowy do picia niż 2010. Wino bardzo skoncentrowane, smakuje esencją porzeczkową, jest bardzo garbnikowe, ale nie cierpkie – garbniki są soczyste, chłodne, wypolerowane, takie jakie lubi Marek Bieńczyk i za jego przykładem wszyscy winomani.

Spodziewałem się wina bardziej gotowego do picia, a Camensac się otwiera i mięknie dopiero na drugi dzień po przelaniu do karafki. Duże, bardzo duże wino. W Europie kosztuje ok. 20€, więc tym bardziej opłaca się wybrać do Lidla.

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez Lidla.

Komentarze

 • Paweł

  Pytanie… w gazetce LIDLA piszę, że wino może być przechowywane do roku 2020. Czy to realna data ? Czy niestety straci swoje wszelkie walory ?

 • Moim zdaniem dłużej. To wino jest w tej chwili zdecydowanie za młode, czyli zacznie osiągać swój szczyt dopiero gdzieś w 2018. Ja bym je trzymał spokojnie do 2030.

 • Pawł

  Dziękuję Panu za szybką reakcję. To bardzo optymistyczna wiadomość :) Miałem wątpliwości czy lidlowska gazetka nie zawyża przewidywalnego czasu przechowywania…

 • Piotr

  Mnie zadziwiło, że to wino już jest pijalne. Po godzinie w dekanterze się pięknie otworzyło, bukiet może jeszcze nie jest pełny, ale jest co wąchać. No i smak poważny. Bardzo fajne, kupiłem już kilka butelek do potrzymania.

 • Jakub

  Nie jestem przekonany… Ma piękny zapach i świetny początek, ale po chwili smak kompletnie znika, zupełnie jakby się zapiło szklanką wody. W ofercie Lidla zdecydowanie wolę La Riviere.

 • denko

  Hej, wioski i miasta, gdzie nie można dostać Camensaca i burgunda Hautes Cotes, wPISujcie się, przywołajmy do POrządku dystrybutora, wrednego Lidela!!!
  1. Toruń, (takoż tutejsza Żabka, zero wina, jeno piwo – ty gadzie!!! płazem ci to nie ujdzie, boycott!!! prezydencie Zaleski, zrób cuś)
  2. ….cdn.?
  P.S. Michał J. de Lidl, Ty nie winowatyj? Zrób cuś anyway!

 • snsk

  Camensac 2008 został przeceniony i kosztuje aktualnie 59,99 zł.

 • LC

  Prosze o info dokładnie w którym sklepie?

 • snsk

  Ja widziałem dzisiaj na Conrada w Warszawie.

 • denko

  W związku z wielką ilością zgłoszeń zamykam akcję;) A serio – przynajmniej ten Camensac jednak jest to kupienia w Piernikowie, Stwierdziłem naocznie – bez fatygowania strony www Lidla czy jego infolinii – obecność paru nienapoczętych flaszek. Tak że tu zwracam honor. Ale przecen anonsowanych uprzejmie przez Czytelników WI u nas póki co? nie uświadczysz :(

 • Bolek

  a ja kupiłem dwa i jeden był korkowy :-( a drugi to nie wiem, bo jeszcze nie otworzyłem, czekam, nie wiem na co ale czekam….;-) może dojrzeje albo ja dojrzeję do niego;-)

 • pershing

  Dziś kupiłem Camensac. nie dość, że przeceniony na 59 to jeszcze z rocznika 2004.

 • pershing

  Przed chwilą spojrzałem na paragon i cena jest jeszcze lepsza – na paragonie wyszło 39,99.Grand Cru w takiej cenie?

 • AS

  Przecen Camensac’a cd ;).Zakupilem go dzis w Lidlu w Szczecinie za ..14,99 PLN!!! Rocznik 2004 , ostatnia butelka ale ruszam jutro na Tour de Lidl, a nuz gdzies jeszcze sie ostala w tej ultra dobrej cenie!
  Z checia bym je schowal do piwniczki, lecz mniemam tez ze juz jest gotowe do tzw.spozycia?

 • 2004 już gotów. Zresztą generalnie nie powala. Natomiast gdyby gdzie się trafił 2008, o! Ten ma jeszcze parę lat przed sobą.

 • AS

  Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz, W takim razie butekla idzie jak najszybciej po korckociag ;)

 • denko

  Dla porządku.

  @Wszyscy, których to dotyczyć może:

  dzięki za spełnienie w/w postulatów. „Żabka” znowu pije, przeceny w Lidlu bywają, choć nie tak często
  jak sugerowałby swym nickiem/zwiskiem kolega „Wino w Toruniu”, obkolędowujący raczej mniejsze ośrodki cywilizacji śródziemnomorskiej:) w naszym pięknym kraju.

  I to wszystko już od pół roku z okładem!

  Dreams do come true!:)))

 • denko

  obkolędowywu/wa/jący

 • valdano

  Wlasnie degustuje 2008-rewelacja:)