Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Autentyzm po czesku

Komentarze

Niedawno o winach naturalnych pisaliśmy w relacji z RAW Wine Fair w Berlinie. Dziś osobny głos o naturaliach z Moraw i Słowacji. Po latach narzekań na mierny poziom dostępności tych win na polskim rynku (a co dopiero tych naturalnych), dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej. A poza tym to regiony winiarskie położone najbliżej Polski!

Po literze ich poznacie. © Winicjatywa.
Po literze ich poznacie. © Winicjatywa.

Nasi południowi sąsiedzi coraz częściej odwiedzają też Polskę. Część z nich miałem okazję spotkać w trakcie zeszłorocznej prezentacji w Warszawie, a krakowskie targi EnoExpo 2015 wręcz upłynęło pod ich znakiem – ich win próbowaliśmy na stoisku Krakó Slow Wines i na wieczornym spotkaniu w kultowej krakowskiej miejscówce – Lipowej 6F.

Nie tylko naturalnie ale i na starych parcelach. © autentiste.cz.
Nie tylko naturalnie, ale i na starych parcelach. © Autentiste.cz.

Założenia ruchu Autentystów przedstawialiśmy już w tym tekście. Ich wina powstają w możliwie jak najbardziej naturalny, a tym samym w najmniej interwencyjny sposób. Fermentacja przebiega spontanicznie, a win nie można szaptalizować. Przede wszystkim jednak Autentyści (dziś to 11 małych producentów) starają się wyszukać i pozyskać parcele z najstarszymi, często zapomnianymi odmianami winorośli. Większość tych winnic to malutkie parcele – naczelnik Autentysów Bogdan Trojak gospodaruje na 1,5 ha, a 12 ha słowackiego Strekov 1075 robi wrażenie gigantycznej powierzchni.

Bogdan Trojak - świetne wina, świetny ubiór. © praha8.zeleni.cz.
Bogdan Trojak – świetne wina, świetny styl. © Praha8.zeleni.cz.

Na krakowskich degustacjach prym wiódł Bogdan Trojak – twórca i spiritus movens Autentystów. WMiał ułatwione zadanie – jako tłumacz literatury polskiej (a także poeta i bajkopisarz, spokojnie mógłby też wyznaczać trendy w modzie męskiej) nie miał problemów z przedstawianiem poszczególnych winiarzy, a także historii, idei, zasad czy bieżącej działalności Autentystów. A że człowiek z niego niezwykle inteligentny i potrafiący „sprzedać” to wszystko przystępnie i z poczuciem humoru, żadne z tych spotkań nie skończyło się o wyznaczonej porze. Co poza Bogdanem zajęło tyle czasu?

Coraz lepsze! © Maciej Nowicki.
Coraz lepsze! © Maciej Nowicki.

Milan Nestarec – piszemy o tym producencie od dwóch lat i z roku na rok te wina podobają mi się coraz bardziej. Aktualnie szczególną miłość przejawiam do dwóch win „pomarańczowych”: Antika Tramín 2013 (korzenne, taniczne, z wyraźną skórką pomarańczy), a przede wszystkim do nowości: Antika Ryzlink Vlašský 2014, które wprost obezwładnia kombinacją różanych kwiatów w bukiecie oraz dojrzałymi owocami i nutami orzechowymi w smaku. Świetne taniny i kwasowość, idealne do lekko kwasowych potraw – np. zupy z dyni (importer: Krakó Slow Wines, Winozmoraw.pl).

Nie tylko chardonnay. © Maciej Nowicki.
Nie tylko chardonnay. © Maciej Nowicki.

Jaroslav Osička – sąsiad Nestarca (ich winiarnie dzieli kilkaset metrów) słynie przede wszystkim z doskonałych i długowiecznych chardonnay, co nie znaczy że nie powstają tu inne smaczne wina. Tym razem mieliśmy okazję spróbwać Pinot Gris 2013 – długa maceracja, rok beczki dębowej i butelkowanie bez filtracji daje poważne wino, wręcz w burgundzkim stylu, pełne nut dojrzałych owoców, ziół i pieprzu. Wielka klasa! (importer: Winozmoraw.pl)

Kupaże trzymają się mocno! © Maciej Nowicki.
Kupaże trzymają się mocno! © Maciej Nowicki.

Dobrá Vinice – o Petrze Nejedlíku i jego winnicy pisałem już ostatnio przy okazji musującego wina dnia. Skoro Crème de Riesling i Crème de Pinot Noir były tak dobre, nie może być inaczej z winami spokojnymi. Polecam uwadze biały kupaż Narodní Park 2014 (winnica leży w granicach parku narodowego, stąd nazwa): nie zaskoczyła mnie jego taniczność, ale niesamowite akcenty skórki cytrynowej i białych kwiatów – już tak. Dla cierpliwych wersja czerwona Andrea Natura 2013 – fermentacja w otwartej kadzi, potem leżakuje w beczkach, i choć soczysty czerwony owoc połączony z fajną kwasowością robi wrażenie już teraz, warto poczekać jeszcze rok, dwa na pełne spektrum tego wina (importer: Winozmoraw.pl).

Nazwa równie ciekawa co sama zawartość. © Maciej Nowicki.
Nazwa równie ciekawa co sama zawartość. © Maciej Nowicki.

Bogdan Trojak – jako że tym razem więcej mówił o innych niż o sobie, mieliśmy okazję spróbować tylko jednego wina – frankovki o wdzięcznej nazwie Pur-Pur 2013. To świetnie ułożone wino o doskonałej równowadze owocu, pikantności i struktury (importer: Winotake).

Szukajcie, a (może jeszcze) znajdziecie. © Maciej Nowicki.
Szukajcie, a (może jeszcze) znajdziecie. © Maciej Nowicki.

Strekov 1075 – z czeskimi i morawskimi autentystami ścisle współpracuje Zsolt Sütő, właściciel i enolog tej słowackiej winnicy. Mimo sporych rozmiarów jak na producenta win naturalnych, każda z 9 parceli jest uprawiania w maksymalnie nieinterwencyjny sposób. A rezultaty? Fenomenalne. Począwszy od Porta #2 (bezrocznikowe, blend białych odmian z rożnych lat), dojrzewające częściowo jak wina z Jury – pod kożuchem drożdżowym, o świetnym owocu i mocnej strukturze. Poprzez zwiewny, pełny młodego owocu Vavrinec 2014 lub gęsty, ciemnowiśniowy i pieprzny Alibernet 2013. A skończywszy na hicie dla wtajemniczonych – musującej Rozálii 2014, o której wszystko opowiedział już Sławek Sochaj. A komu jeszcze mało informacji – niech obejrzy ten krótki film. Na zdrowie! (importer:  Krakó Slow Wines, Winotake)

Degustowałem na zaproszenie importerów oraz we własnym zakresie.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Olek

    Region winiarski najbliżej Polski to Sachsen w Niemczech…

    • Sławek Sochaj

      Olek

      Ściślej rzecz biorąc, region Czechy (np. Litomierzyce) jest ciut bliżej niż Saksonia.

    • Wojciech Bońkowski

      Olek

      Warszawa–Znojmo 610 km
      Warszawa–Drezno 630 km

      oczywiście z każdego miejsca w Polsce te odległości będą różne, ale z centralnej Polski Morawy są jednak ciut bliższe.

      • Zbigniew

        Wojciech Bońkowski

        Ech wy Warszawiacy! Przecież Warszawa to nie pępek Polski.
        Ale OK niech bedzie, że nie liczymy od granicy.
        Policzmy więc z geometrycznego środka Polski.

        G.Ś.Polski-Znojmo 432 km
        G.Ś.Polski-Drezno 413 km

  • Marcin Czerwiński

    O ile mi wiadomo Autentyści podzielili się na dwie grupy i tylko jedną dowodzi Trojak. Dlatego ciężko o nim mówić jako o przywódcy ruchu naturalistów, raczej jako jednym z założycieli obok Richarda Stavka i Oty Sevcika.

    http://autentiste.cz/en/
    http://autentiste.eu/

    Na koniec zagadka, gdzie zrobiono to zdjęcie?

    • jakub

      Marcin Czerwiński

      Marcin,

      Lubisz tak ja ja wina morawskie. Czy mógłbyś mi na maila (jakubekg2010@o2.pl) podesłać Twoje ulubione ze sklepu wino z moraw? Ja część piłem, ale zdecydowana większość przede mną. Wolę czerwone, ale jeżeli jest wyjątkowe białe, to też poproszę;)

      pozdrawiam

    • Marcin Czerwiński

      Marcin Czerwiński

      Nikt nie pokusił się o odpowiedź.

      Paryż, X dzielnica. Wino Milana Nesteraca, wśród znanych (i bardzo znanych) win naturalistów francuskich.

      PS Fajnie by było gdyby, kiedyś polskie wina były trafiły wine barów Paryża (lub innej europejskiej stolicy). Żeby wyszły poza narodowy krwiobieg.

      • LechM

        Marcin Czerwiński

        Tu zgadzam sie z Marcinem. Trzeba bardziej sie uwidaczniać tez poza Polska, choć nie trzeba zaraz marzyć o Paryžu. Krok po kroku! Dlatego ponownie zapraszam do pokazania swoich win (hybrydowych) na wystawie PIWI 2016 + Hibernal Forum w morawskich Šardicach 11 czerwca 2016. W zeszlym roku tylko 4 winnice sie prezentowaly, i to troche za skromnie, jak na polskie warunki. A rozglos byl nie lada….19 próbek, z tego 4 zlote i 5 srebrnych medali. Trzeba wyjść „poza narodowy krwiobieg”. I nie ukrywajac – licze tež na wsparcie ze strony Winicjatywy w propagowaniu tej imprezy.

  • GrzegorzC

    Taki mały wtręt dotyczący pierwszego zdjęcia. ;-)

    Ta naklejka z literą A na szyjce butelki lub nad etykietą nie do końca jest przewodnikiem po wszystkich winach od Czeskich Autentystów.

    Z kupionych wczoraj dziesięciu różnych butelek z Dobra Vinice żadna nie miała tej naklejki. ;-)

    Co do samych recenzowanych win przez Pana Redaktora to dodam tylko, że skoro Panu Redaktorowi podobało się cuve Narodni Park 2014 (mi zresztą też), a jest to tak naprawdę najsłabsze wino (mimo, że dobre) z Dobrej Vinice jakie piłem (ponoć Pan Nejedlik sam też to wino niezbyt ceni) to łatwo sobie wyobrazić jak dobre są inne jego wina. :-)

  • Grzegorz

    odgrzeję kotleta.. Jakich producentów czeskich win polecacie, albo konkretne wina od konkretnych producentów, bo zamierzam jechać do winoteki w Czechach, żeby kupić kilka pozycji do spróbowania, a nie chcę kupić czegoś pośredniej kategorii, żeby się nie zrazić do czeskich win. Pozdro ;)